Jogász: kevés esély van a hágai Nemzetközi Bíróság ítélet végrehajtására
A hágai Nemzetközi Bíróság döntött: Oroszországnak azonnal ki kell vonulnia Ukrajnából. A szervezet 13 igen és két nem szavazattal fogadta el a döntést. Az orosz mellett a kínai bíró szavazott ellene.
Oroszország ugyanúgy folytatja az Ukrajna elleni offenzívát, mint a döntés előtt. Lehet-e tehát az ítéletnek bármiféle következménye? Felelősségre lehet-e vonni valaha Oroszországot azért, mert nem tartja be a hágai döntést?
Fábián Gyula jogász, egyetemi oktató rádiónknak elmondta: Ukrajna a keresetlevelét február 26-án nyújtotta be, és ez elsősorban arra tér ki, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy Oroszország nem hivatkozhat a tömeggyilkosságot vagy népirtást megelőző és megbüntető egyezmény előírásaira akkor, amikor arról beszél, hogy Luhanszk és Donyeck régiókban népirtást követett volna el Ukrajna. Azt nehezményezi, hogy ezt Oroszország felhasználja a katonai műveletek indoklására, és a végén azt kéri, hogy a Hágai Nemzetközi Bíróság kötelezze Oroszországot arra, hogy ilyen alapon Ukrajna ellen semmilyen erőszakot ne alkalmazzon. Amikor a bíróságot arra kérik, hogy erről döntsön, akkor bizonyítani kell, hogy visszafordíthatatlan dolgok történhetnek, ha ezt nem rendeli el. Ha pedig az emberéletek kioltására gondolunk, akkor látjuk, hogy ezek visszafordulhatatlan dolgok – mondja a jogász.
Az ENSZ Alapokmányának 94. cikke alapján mindenki, aki tag és elfogadta ennek a bíróságnak az illetékességét, kötelezi magát arra, hogy önkéntesen végrehajtja az ilyen határozatokat, legyenek azok ideiglenesek vagy véglegesek. Elméletileg az az állam, amely nem hajtja ezeket végre, kiteszi magát annak a lehetőségnek is, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa fogja őt kötelezni ennek betartására. A probléma ott van, hogy Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagja, és az öt állandó tagnak külön-külön mindegyiknek vétójoga van arra, hogy bármilyen határozat elfogadását megakadályozza. Oroszország máris semmibe vette, mert a háború folytatódik, és biztos abban, hogy ő saját maga ellen nem fog határozatot megszavazni, tehát a vétójogát fogja használni – mondja Fábián Gyula, aki szerint a a precedensekre is alapozva nem sok esélye van Ukrajnának, hogy az ítélet végrehajtását ki tudja kényszeríteni.
A teljes beszélgetés a lejátszóra kattintva meghallgatható.
Riporter: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2022 március 17, 17:01