Vörös Alpár: a tanév modulokra tagolása csökkentheti a jegyek utáni hajszát
Hivatalossá vált, hogy félévek helyett öt modulból fog állni az ősztől kezdődő új tanév. A döntéssel kapcsolatos álláspontjáról, illetve az új tanrendre való átállásról az Apáczai-Csere János Elméleti Líceum igazgatóját, Vörös Alpárt kérdeztük.
Az igazgató rádiónknak elmondta, üdvözölendő a lépés, ugyanis kissé csökkentheti az oktatási rendszerre nehezedő jegyek utáni hajszát, az állandó értékeléskényszert, hogyha nem a félévi dolgozatok lesznek kiemelten fontosak a következőkben. „A tanév szerkezete olyan beosztást kap, amelyben egyensúlyozottan jönnek be olyan pihenési periódusok, amelyben a gyerek és pedagógus egyaránt fel tud töltődni, és új lendülettel tud majd a következő modulban nekifogni a tananyag elsajátításának” – mondta Vörös Alpár.
A tervezetnek a részletei még nem ismertek, szükség lesz az iskolák általános működési szabályzatának módosítására is, amely tartalmazza majd, hogy a diákok értékelése a tanév folyamán, valamint az éves lezárás milyen módon fog történni. A februári mozgatható sívakációnak egyértelműen turisztikai vonzata van, de ez egy nyugaton több helyen bejáratott modell – magyarázta az igazgató.
Vörös Alpár szerint új lehetőségeket nyit, hogy az Iskola Másként hét mellett egy Zöld Hetet is bevezetnek, ha okosan és értelmesen élnek az iskolák ezzel, akkor ténylegesen gazdagítani lehet az iskola ajánlatát és programjait.
Tanterv szempontjából nem látja problémásnak a modulokba szervezést, hiszen a tananyag amúgy sem félévekre, hanem tanítási egységekre van osztva, és meg lehet próbálni úgy megszervezni ezeket, hogy minden modul egy egységet foglaljon magába – persze, ez nem minden esetben lesz lehetséges, de a pedagógusok el tudják dönteni, hogy mennyi tananyag tervezhető egy modulba.
A teljes nyilatkozat a lejátszóra kattintva meghallgatható.
Riporter: Birtalan Albert
Nyitóképen az Apáczai Csere János Elméleti Líceum, fotó: Szentes Zágon
Szerkesztő: kristalybea, 2022 április 5, 16:35