Sajtóklub: Balázs Imre József költővel
A magyar költészet napján a vers születésének titkairól és a szürrealizmusról is beszélgettünk.
A József Attila-díjas költő, irodalomtörténész, kritikus, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Magyar Irodalomtudományi Intézetének docense, a Korunk főszerkesztő-helyettese, Balázs Imre József volt a vendégünk a Sajtóklubban a magyar költészet napján.
Vendégemet arról faggattam, mióta tekinti magát költőnek, miként születnek a versei, hogyan ír; beszélgettünk többek közt az egyesek által titokzatosnak tartott, mások szerint viszont teljesen hétköznapi ihlet (a múzsa csókja) hatásmechanizmusáról, az 1% inspiráció – 99% transpiráció „axiómájáról”; továbbá arról, kik a legkedvesebb magyar és más nyelvű költői, fordítható-e a vers vagy csak újrakölthető.
Mindezek mellett, illetve kapcsán tavaly megjelent, a magyar szürrealizmusról írt könyvéről (A szürrealizmus története a magyar irodalmi mezőben) is kérdeztem Balázs Imre Józsefet, aki a műsor befejező perceiben egy egészen friss versével is megajándékozta a hallgatókat. (Ez a költemény egy április 11-én, tehát éppen beszélgetésünk napján Budapestet bemutatott antológiában jelent meg először.)
A lejátszóra kattintva az április 11-i, hétfő délutáni 55 perces élő műsor szerkesztett, kissé rövidített változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-házigazda. Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2022 április 12, 13:06