Megfelelő helyre a megfelelő hulladékot!
Romániában a települési hulladék alig 14%-át hasznosítják újra, és a megtermelt szemét mintegy 70%-a kerül a lerakókba. Mindezt úgy, hogy az uniós irányelvek már 2020-ra is 50%-os újrahasznosítási arányt írtak elő.
Egy, két, há’! címmel szelektív hulladékgyűjtést népszerűsítő lakosság-tájékoztató kampányt kezdeményez a környezetvédelmi tárca. Ugyanakkor hulladékgyűjtő udvarok és digitalizált hulladékszigetek létrehozását tervezik, amelyeket az Országos Helyreállítási és Rezilienciaépítési Tervből finanszíroznak majd.
„Vannak olyan hulladékok, amelyek nem számítanak háztartási hulladéknak, akár gumiabroncsokról, akár elhasznált matracról, használt ruháról beszélünk – ennek nem szabadna se a természetbe kerülnie, se a háztartási hulladékkal összekeverednie. De ahhoz, hogy ezt megfelelőképpen tudjuk kezelni, lerakni, infrastruktúrára van szükség” – mondta Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter.
Ezért hoznak létre olyan hulladék udvarokat, ahol ezeket tárolni lehet majd. Ebben az udvarban külön tárolják majd a gumiabroncsokat, a textíliát, az üveget, a fát, a veszélyes hulladékokat, és itt kapnak majd helyet az építkezési hulladékok is. Standard hulladék udvarokat szeretnének építeni, ezeknek el is készült már a terve. A helyszínt és a vizet, villanyt, utat az önkormányzatnak kell biztosítania, minden mást az Országos Helyreállítási és Rezilienciaépítési Tervből finanszíroznak.
A miniszter úgy véli, a hulladék udvarok létrehozása minden önkormányzat számára óriási lehetőség.
A teljes interjú a lejátszóra kattintva hallgatható meg.
Riporter: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2022 május 3, 16:43