Nagy-Bege Zoltán: Romániának van hosszútávú áramtermelési stratégiája
Az Eurostat adatai szerint Románia áramtermelési kapacitása tíz év alatt közel 10 százalékkal csökkent.
Az EU statisztikai hivatala azt mutatja, 2011-ban 19 733 MW volt a hazai erőművek beépített teljesítménye, ami 2020-ra 18 030 MW -ra csökkent.
Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke szerint nem igaz, hogy 10 százalékkal csökkent volna, lévén, hogy 2010 és 2016 között, amikor az első megújuló kapacitás építő hullám volt Romániában, 5000 MW-nyi új termelő kapacitás épült meg, amihez társult a brazi-i gázerőmű mintegy 800 MW-nyi kapacitása. Ez a közel 6000 MW harminc-negyven százalékos kapacitásnövekedést jelentett.
Mostanra kiestek a körforgásból az elavult és rossz hatékonysággal működő szénerőművek és gázerőművek. De nem ezek miatt csökkent a termelés. Az időjárás viszont befolyásolja azt: olyan időszakban, amikor nem fúj a szél, kiesik 3000 MW-nyi szélerőmű. Ebben a pillanatban a szén- és fölgázalapú erőműveknek sem tudják kihasználni a maximális kapacitását, mert nagyon drága az alapanyag. Vannak olyan helyzetek, amikor olcsóbb villamos energiát importálni, mint az országban megtermelni – mondja Nagy-Bege Zoltán.
Az ANRE alelnöke szerint Romániának van hosszútávú stratégiája az áramtermelésre vonatkozóan, és az európai trendekhez alkalmazkodva elsősorban a megújuló energiaforrásokra irányul. Az Európai Bizottság most már kizárólag a megújuló felé tolja el a stratégiáját, és már gázalapú előállításról sem beszélnek.
„Tegnap egy nagyon fontos döntést hozott az Európai Bizottság, a megújuló irányelvben előirányzott 2030-as célkitűzést az eredeti 32 százalékról 45 százalékra emelte” – mondta Nagy-Bege Zoltán, aki szerint arra is lesznek pénzforrások, hogy Románia is növelje ezirányú vállalásait.
Szerkesztő: kristalybea, 2022 május 19, 15:38