Százéves időkeretben érdemes gondolkodni az erdeinkről
Százmillió eurót hagyott jóvá az Európai Bizottság a leromlott állapotú romániai erdők regenerálására. Ezzel az erdőtüzek, kedvezőtlen időjárási jelenségek, kártevők és katasztrófák által tönkretett területeken javítanák ki az erdő állapotát.
A program a magán- és állami erdőtulajdonosoknak és társulásaiknak nyújtott közvetlen támogatások formájában valósul meg 2026. júniusáig.
Mire jó és mire elegendő ez a segítség, ha a romániai erdők általános állapotát tekintjük?
Romániában nem az a legnagyobb baj az erdőkkel, amire ez az alap segítséget nyújt, hanem a fenntartható menedzsment hiánya, éppen ezért egy nagy intézményes reformra lenne szükség, hogy pályára állítsuk az erdőgazdálkodást – mondja Kovács Zoltán Csongor, a Zöld Erdély Egyesület elnöke. Az Európai Bizottság által jóváhagyott pénzt nem az erdők általános állapotának javítására lehet majd felhasználni, hanem kifejezetten az időjárás vagy a kártevők által okozott károk kijavítására.
“Nehéz az erdőket minden szinten egy kalap alá venni. Vannak olyan közbirtokosságok, amelyek mintaszerűen kezelik a saját erdeiket és ugyanúgy vannak mintaszerűen rosszul gazdálkodó közbirtokosságok. Sajnos az összképen a maximalizált kitermelés és a maximalizált profit győzedelmeskedik. A tulajdonosok minél több pénzt igyekeznek beszerezni az erdőből, s ez meglátszik az erdők általános állapotán” – teszi hozzá Kovács Zoltán Csongor, aki szerint nagyon sok a fiatal erdősödés és kevés az érték az erdeinkben, mert az értéket igyekeznek minél hamarabb kitermelni.
“Nem jellemző a hosszútávú gondolkodás, márpedig ha erdőben gondolkodunk, 100 éves időkeretben érdemes gondolkodni. Rendszerszintű átalakításra és mentalitásváltásra van szükség” – mondja a Zöld Erdély Egyesület elnöke, aki szerint nem a fővárosi panellakásban lakó emberek kell, hogy megvédjék az erdőket, hanem azok, akik közel vannak hozzá: az erdészek és a tulajdonosok elsősorban.
Riporter: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2022 május 25, 15:04