Egységes kulcs versus progresszív adózás, közgazdász szemmel
A járvány majd háború okozta válság egyre nagyobb szociális kiadásokra kényszeríti a kormányt, ami viszont lendületesen fokozódó költségvetési hiánnyal jár, így aztán egyre sürgetőbbé válik a kincstári bevételek növelésének kérdése.
A Szociáldemokrata Párt elöljárói ebben a helyzetben felvetették az adórendszer átalakításának ötletét: egységes adókulcs helyett a progresszív adózásét. A koalíciós partnerek elutasítják ezt. Gyakorlatilag mindkét fél a jól ismert érveket ismételgeti saját álláspontjának alátámasztására.
Az egységes adókulcs hívei szerint a lineárisan arányos adózás egyszerre méltányos – hiszen úgymond, aki többet keres vagy nyer, az többet fizet az államnak, aki kevesebbet, az arányosan szerényebb összeget – és hatékony, hiszen egyszerűen követhető, emiatt nehezebben kijátszható, ráadásul a behajtást is olcsóbbá teszi. A progresszív adózás mellett érvelők ehhez képest – nem alaptalanul – azzal érvelnek, hogy a kis keresetekből nem hogy adózásra, de létfenntartásra is alig futja, illetve miért ne lehetne egy hatalmas vállalati nyereségből arányosan többet elvonni, mint egy éppen csak létezőből.
Hogyan látja méltányosság és hatékonyság, egységes kulcs versus progresszív adózás kérdését egy közgazdász? – kérdezte Juhász Jácintot, a BBTE Közgazdaság és Gazdálkodástudományi Karának oktatóját Papp-Zakor András.
Szerkesztő: kristalybea, 2022 május 26, 12:12