A Kolozsvári Magyar Napok nyitányaként megáldják a Szent Mihály-templomot
A kolozsvári magyarság legjelentősebb közösségi eseménye, a Kolozsvári Magyar Napok nyitányaként, augusztus 13-án áldják meg ünnepélyesen a felújított Szent Mihály-templomot.
Sajtótájékoztatón mondták el, hogy a négy évig tartó restaurálás mintegy 7 millió euróba került. Erdély legmagasabb tornyú és második legnagyobb alapterületű gótikus templomát nagyrészt európai uniós támogatásból restaurálták, de a felújításhoz jelentős mértékben hozzájárult Magyarország kormánya is.
László Attila plébános, főesperes elmondása szerint háromnapos ünnepre készülnek. A felújítás befejeztével a templomtoronynak olyan részei is látogathatóvá válnak, amelyeket korábban csak különleges alkalmakkor nyitottak meg. Augusztus végéig látogathatóvá válik a torony, amelyben kiállítóteret alakítanak ki, körbejárhatóvá teszik a szentélyt, és megnyitják a „királylépcsőt”, a templom oldalán a magasba vivő két spirálos csigalépcsőt.
„Csak dolgozni jártam be úgymond, az állványok között járkálni, vagy különböző döntések meghozatalához megnézni azt, amit mutattak a szakemberek. Én is most szokom azt, hogy nyílik, újranyílik a Szent Mihály és csoda az, aminek részesei vagyunk” – mondta László Attila plébános, főesperes.
A Kolozsvári Magyar Napok főszervezője, Gergely Balázs elmondta: Kolozsvár első számú szimbóluma újult meg, ez pedig az egész város számára ünnep. „Így nem a magyar napoknak lesz az ékköve a templomszentelés, hanem a templomszentelés kiegészítéseként szervezik a magyar napokat” – mondta.
A budapesti műszaki egyetem 2014-ben 14 millió euróra becsülte a felújítás költségeit, és úgy vágtak bele a munkába, hogy tudták, ennek a töredéke fog rendelkezésre állni. Végül az Európai Unió forrásaiból hirdetett turisztikai pályázaton nyertek közel négymillió eurós támogatást, amelyhez hozzáadódott a magyar kormány több mint kétmillió eurós támogatása – ismerette Ilyés Szabolcs, a felújítás projektmenedzsere a körülményeket. Puskás Attila, a templom felújítását végző KÉSZ-Csoport vezetője szerint nem annyira üzleti vállalkozásnak, hanem erkölcsi kötelezettségüknek érezték, hogy részt vegyenek Erdély egyik legjelentősebb műemlékének a felújításában.
A kolozsvári Szent Mihály plébániatemplomot 2018 márciusában zárták be a felújítási munkálatok miatt, és 2021 karácsonyán nyitották meg ismét az egyházi szertartások számára.
A gótikus templom építése a 14. század második felében kezdődött, és a 15. század első felében fejeződött be. A templom jelenlegi, neogótikus tornya 1837 és 1859 között épült. A Szent Mihály templom számos történelmi esemény színhelye volt. Falai között közel ötven országgyűlést tartottak, itt iktatták be az erdélyi fejedelmek közül Báthory Zsigmondot, Rákóczi Zsigmondot, Báthory Gábort és Bethlen Gábort. Márton Áron püspök itt mondta el 1944 májusában a zsidóüldözést elítélő nevezetes beszédét.
A Kolozsvári Magyar Napokon toronyzene adja majd hírül a Szent Mihály-templom ünnepélyes megáldását a városnak.
Szilágyi Szabolcs összeállítása
Szerkesztő: kristalybea, 2022 július 14, 17:56 / actualizat: 2022 július 14, 20:21