Globális veszélyhelyzetet hirdetett a WHO elnöke a majomhimlő miatt
Globális veszélyhelyzetet hirdetett szombaton az Egészségügyi Világszervezet vezetője a majomhimlő miatt, amely már több mint 70 országban jelen van.
Tedros Adhanom Ghebreyesus WHO-elnök annak ellenére hozta meg ezt a döntést, hogy a szervezet vészhelyzeti bizottságának tagjai között nem volt egyetértés ebben a tekintetben.
A majomhimlő az 1950-es évek óta ismert Afrika középső és nyugati részén, ám idén májusig nem volt arra példa, hogy ezeken a területeken kívül is jelentősen terjedjen.
A globális veszélyhelyzet azt jelenti, hogy a WHO szerint összehangolt válaszra van szükség a fertőzés terjedésének megállítására, leginkább figyelemfelkeltésként szolgál. Korábban a COVID-19 világjárványon kívül a 2014-es nyugat-afrikai Ebola-járvány, a 2016-os latin-amerikai Zika-vírus, valamint a jelenleg is zajló gyermekbénulás felszámolását célzó intézkedések esetében hirdettek veszélyhelyzetet.
Múlt hónapban a WHO szakértői bizottsága még úgy vélte, nem öltött akkora méreteket a majomhimlő, hogy globális veszélyhelyzetet hirdessenek.
Az amerikai járványügyi hivatal (CDC) adatai szerint május óta 74 országban több mint 16 ezer majomhimlős esetet azonosítottak. (Romániában szombaton 20 esetről tudni.)
A WHO majomhimlő-szakértője, Dr. Rosamund Lewis szerint az Afrikán kívüli esetek 99 százaléka férfiakat érintett, és 98%-ban nemi érintkezéssel terjedt. Tedros Adhanom Ghebreyesus szintén azt mondta, annak ellenére, hogy globális veszélyhelyzetnek nyilvánította, a betegség főleg olyan férfiakat érint, akik azonos nemű partnerekkel, illetve több partnerrel érintkeznek, és a járványt „a megfelelő csoportokban megfelelő stratégiával” meg lehet állítani.
A majomhimlő vírusa közvetlen – de nem csak nemi – érintkezés útján terjed, influenzaszerű tünetekkel, valamint kiütésekkel jár. Lefolyása az esetek nagy többségében enyhe, néhány hét alatt magától elmúlik. Ugyanakkor eddig világszerte öt halálesetről tudni.
A majomhimlő ellen a fekete himlő ellen kifejlesztett oltás 85%-ban hatásos a CDC szerint, ezt alkalmazták Afrikában is.
Szerkesztő: kristalybea, 2022 július 23, 17:53