„Csodálatos volt lenézni a Földünkre” – Farkas Bertalant köszöntjük születésnapján
Augusztus 2-án ünnepli születésnapját Farkas Bertalan vadászpilóta, űrkutató, mind a mai napig az első és az egyetlen magyar űrhajós, aki járt a világűrben. Tusványoson beszélgettünk vele.
Szerkesztő: kristalybea, 2022 augusztus 2, 11:05 / actualizat: 2024 augusztus 2, 19:54
Farkas Bertalan 1949. augusztus 2-án született Gyulaházán, és még 31 éves sem volt, amikor a Szovjetunió vezette Interkozmosz űrkutatási együttműködés keretében az űrbe repülhetett. 1978-ban kezdte meg a felkészülést a Gagarin Űrhajóskiképző Központban, majd parancsnokával, Valerij Kubaszov űrhajóssal 1980. május 26-án, moszkvai idő szerint 21 óra 20 perckor indult a világűrbe, a Szojuz-36 fedélzetén, amely majd a Szaljut–6 űrállomáshoz kapcsolódott. 8 napot, 20 órát és 45 percet töltöttek odafent, és büszkén jegyzik meg sokan, hogy ezzel az utazással Magyarország a nemzetek sorában hetedikként lépett ki a világűrbe.
Életének méltán legemlékezetesebb momentumairól Tusnádfürdőn, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor rendezvényén kérdeztük Farkas Bertalant – a világűrbeli meseolvasásról is, de a nappalaik és az éjszakáik különbözőségéről is.
„Nem volt rá idő, mert nem szerettem volna; én egy másodpercet nem szerettem volna aludni, mert olyan csodálatos volt úszkálni az űrállomás belsejében és lenézni a Földünkre, vagy éppenséggel a csodálatos csillagos eget nézegetni.”
„Az űrhajós mindig kísérleti alany, hiszen az orvosok, hozzáértő szakemberek, pszichológusok feldolgozzák az általuk létrehozott teljesítményt. Hogyne, persze, ez egy óriási dolog ám! Szoktam is mosolyogni magamban, hogy minden űrhajós igazából kísérleti nyúl. Ez egy megmérettetés, és az embernek nagyon fontos, hogy megoldotta, megcsinálta, csúcson vagy, ott maradsz, vagy mi történik majd veled. Igen, ez egy nagyon jó dolog.”
Az első magyar űrhajóssal készült interjú meghallgatható a lejátszóra kattintva.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt