Anyagi okok miatt szűnt meg a Szatmári Friss Újság
Szerdán, augusztus 31-én jelent meg utoljára nyomtatásban Szatmár megye egyetlen magyar nyelvű nyomtatott napilapja, a Szatmári Friss Újság, ekkor vehették utoljára a kezükbe a lapot a megye olvasói.
Szeptembertől beszüntette a nyomtatott lap kiadását a tulajdonos, a Friss Press Kft. A jövő hónaptól már csak online formában, a www.frissujság.ro oldalon olvashatók a szatmári hírek és tudósítások. Mint megtudtuk, teljes mértékben felszámolják a terjesztési hálózatot, és több szerkesztőségi munkatárs is megkapta az értesítést a munka szerződése felbontásáról. Az viszont még szerda délelőtt sem volt világos minden munkatárs számára, hogy hányan folytatják a munkát.
A kiadó anyagi okok miatt döntött a megye egyetlen magyar nyelvű lapja kinyomtatásának és terjesztésének felfüggesztése mellett. Az utolsó lapszám címoldalán Balázs István kiadóvezető közölte: az egyre súlyosbodó energiapiaci változások, a folyamatosan emelkedő papír- és nyomdaipari költségek újabb kényszerhelyzetbe hozták a lapot megjelentető vállalkozást, ezért szeptember elsejétől meg kell szüntetniük a nyomtatott Szatmári Friss Újságot. Döntésüket nagymértékben befolyásolta az is, hogy szeptember 5-től bezárja kapuit a debreceni nyomda, ahol az újságot eddig nyomtatták, és a nyomdaváltás, valamint az október elejére már bejelentett 25 százalékos papíráremelés olyan kiadásokat körvonalazott, amelyeket már nem lehetett bevállalni egy 5000 példányszámú napilap esetében – – foglalta össze a Kolozsvári Rádió szatmárnémeti tudósítója, Bumbuluț Krisztina.
Balázs István hangsúlyozta: a nyomtatott Szatmári Friss újság szűnik meg, az online nem. A kiadóvezető ugyanakkor tudatta: azoknak, akiktől már beszedték a szeptemberi vagy a következő negyedévi előfizetési díjakat, visszafizetik az újság előfizetés árát.
A második világháború után, a kommunizmus éveiben Szatmár megye napilapja a Dolgozó nép volt 1949 és 1968 között, majd 1968 és 1989 között a Szatmári Hírlap. Az 1989-es változások során a napilap függetlenné vált és megváltoztatta a nevét. 1989. december 23-án Szabad Szatmári Hírlapként jelenik meg. A kommunista korszakot idéző elnevezés emlékét is törölve, 1990. január 3-án Friss Újságként jelenik meg, majd néhány nap múlva véglegessé válik a Szatmári Friss Újság név. Kezdetben az ott dolgozók váltak részvényesekké, majd egy helyi vállalkozó tulajdonába került. 2004-ben megvásárolta az osztrák tőkéjű Informedia Kft. 2005-től pedig versenytársa is akadt: helyi vállalkozók ekkor alapították meg a Szatmári Magyar Hírlapot, amely 2014 augusztusáig működött. A Szatmári Friss Újságnál 2012-ben ismét tulajdonosváltás volt, ekkor vásárolta meg a helyi vállalkozók kezében lévő Trade Holding Kft. a lapot, majd adta tovább 2020-ban a Friss Press Kft. nevű cégnek.
Ambrus Attila újságíró, a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének volt elnöke a Marosvásárhelyi Rádiónak úgy fogalmazott: nagy veszteség a nyomtatott lap megszűnése, és ez mindig azt jelenti, hogy számos idős olvasó nem jut információkhoz. A következő időszakban más nyomtatott újságokra is hasonló sors várhat – vélte.
FRISSÍTÉS: A nyomtatott Szatmári Friss Újság jelentős csapás a romániai magyar sajtó szabadságára, ezzel együtt a szatmári magyarság anyanyelvi nyilvánossághoz, tájékozottsághoz való jogának megsértése – értékel állásfoglalásában a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete.
A MÚRE szerint nem váratlan ez a fejlemény: hosszú, baljós folyamat végeredménye a lap kiadójának döntése. A különböző tulajdonosváltások nyomán leginkább a sodródás jellemezte a lapot. A folyamat végén, a feladatra alkalmatlan lapmenedzserek működése eredményezte a lapterjesztés összeomlását, a szerkesztőség tizedelődését. Néhány hónapja a megmaradt tapasztalt szerkesztőket távolították el a lap kötelékéből”- fogalmaznak állásfoglalásukban. A politika pedig, amely az utóbbi években könyékig benne volt a lap helyzetének súlyosbodásában, alighanem mossa kezeit. Pedig a politika az, amely előbb elveszi a sajtó szabadságát, majd létében fenyegeti – áll a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének közleményében. Hangsúlyozzák: ami a Szatmári Friss Újsággal történt, az nem egyetlen ember mulasztása, sokkal több annál: a közösség kudarca, az érdekvédelem szégyene. Azt üzeni: át kell gondolni, újra kell tervezni a romániai magyarság teljes médiastratégiáját.
Szerkesztő: kristalybea, 2022 augusztus 31, 13:11 / actualizat: 2022 augusztus 31, 17:17