Egyetemtörténeti kiállítás a 150 éves magyar nyelvű oktatásról
150 éves a kolozsvári magyar nyelvű egyetemi oktatás című időszakos kiállítás nyílt szerdán a Babes-Bolyai Tudományegyetem főépületében, a rektori hivatal folyosóján és a bejárat földszinti előcsarnokában.
A kiállított tárgyak között ott vannak a Kolozsvári Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetem díszjelvényei és pecsétnyomói, kurzusok, doktori disszertációk és diplomák, tudományos kiadványok, évkönyvek, ugyanakkor az egyetem homlokzatát egykor díszítő szobrok közül néhány illetve Ferencz József császárnak az a mellszobra, amelyet azután készíttetett, hogy meglátogatta Kolozsvárt és nagyobb pénzösszeget adományozott az egyetemnek, amely a nevét viselte.
A BBTE egyetemtörténeti múzeumának muzeográfusa, Lukács József történész elmondta, hogy a szobor története az, hogy Ferencz József, az 1895-ös kolozsvári látogatását követően azt mondta, a pénzből, amit adományozott, alkossák meg az egyetem díszjelvényeit illetve készíttessék el az ő szobrát is. Több forrás is alátámasztja, hogy ez az alabástrom szobor Fadrusz János alkotása. 1918 végéig az egyetem előcsarnokában állt, 1940-ig egy arisztokrata őrizte, majd 5 évre, 1945-ig ismét visszakerült eredeti helyére. 1945-től a Művészeti Múzeum raktárában őrzik. Ez alkalommal megtekintheti a nagyközönség.
Az egyetem első generációs pecsétnyomóit is meg lehet tekinteni a kiállításon, 1872-ből, amelyek akkor voltak használatban, amikor az egyetemet még nem nevezték Ferencz József Tudományegyetemnek – tudtuk meg Lukács József történésztől.
A kiállítás decemberig látogatható.
Riporter és fotók: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2022 október 12, 16:50