Nyitottan a világ felé Hening Kinga fizikussal, kutatóval
A radon ismerete továbbra is gyerekcipőben jár Romániában, mondja Hening Kinga, aki szerint egy kutatónak feladata a mérésen túl az is, hogy becsempéssze a mérőműszert az emberek otthonaiba, munkahelyére, közösségi tereibe.
Azáltal ugyanis, hogy egyre több adatot sikerül gyűjteniük, és így a radontérképen kevesebb lesz a fehér folt, az emberek jobb életminőségéhez is hozzá tudnak járulni. Ez persze soktényezős játszma, és nem föltétlenül a szakemberek lelkesedésén múlik, sőt, inkább az anyagi lehetőségeken.
Hening Kinga tizenkettedikes korában eredetileg orvosira készült, mondhatni második opció volt, hogy végül fizikára felvételizett, de azt mondja, nem bánta meg a döntést. Merthogy így is odafigyelhet nap mint nap az emberekre, arra összpontosítva, hogy radonmentesebb, egészségesebb környezetben éljenek. Tanítani is nagyon szeret, ennek kezdeményeit még gyermekkorából, Felvincről hozza magával.
Hening Kinga fizikus, kutató, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Környezettudományi és Környezetmérnöki Karán működő Constantin Cosma Radon Laboratórium kutatója, a BBTE Kutatáshasznosítási és Technológiatranszfer Központ munkatársa, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Környezettudomány Tanszékének egyetemi adjunktusa volt az Arcél vendége, akivel közben egy mérőműszeres vizsgálatot is elvégeztünk a Kolozsvári Rádió stúdiójában.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2022 október 15, 16:00