Sajtóklub: Különválás – az év legjobb sorozata?
Virginás Andrea filmkritikussal a Severance című 9 részes disztópikus drámáról beszélgettünk s két másik filmről is szó esett.
A közeljövőben megvalósul az “utópia”, az ideális társadalom: egy chipet ültetnek az ember fejébe, amely szétválasztja a munkahelyi és a “privát” énjét, személyiségét. A beavatkozás egy életre szól, visszafordíthatatlan.
Kedves hallgató, képzeld csak el: ahogy beérsz a munkahelyedre, bekapcsol a másik, az új, dolgozó éned, és teljesen elfelejted a kinti életedet, identitásodat, összes emlékedet, búdat-bajodat. Csakis az marad meg a memóriádban, ami odabent történt, történik veled. Amikor pedig elhagyod a Lumen cég székhelyét, semmire sem emlékszel az ott töltött nyolc órából. A magánéletedet nem zavarja a sok munkahelyi gond, frusztráció, stressz; a dolgozó biorobot énedet pedig nem terhelik odabenn a személyes problémák ezrei.
Amikor kint vagy, nap mint nap, a nap tizenhat órájában, az olyan, mint ha nem is dolgoznál (nem emlékszel rá), mintha állandóan szabadságon lennél.
Ráadásul ideális munkaerő lettél. Szóval mindenki jól jár. Vagy mégse? Ha csak egy kicsit is mélyebben, alaposabban belegondolunk, erről a mennyországról gyorsan kiderül, hogy maga a pokol: totális skizofrénia amnéziával beoltva. A benti énnek csak munkahelyi emlékei vannak, attól számítva, hogy belépett a céghez, tehát nincs gyerekkora, nincs családja, nincsenek rokonai, nem tudja, ki is ő valójában, semmire sem emlékszik a múltjából, de persze a jelenéből sem, nem tudja, hogy nap mint nap mivel tölti az időt, amikor éppen nem tartózkodik az irodaépületben. Hát ez az „alapállás”
Azt hiszem, a Fekete tükör (Black Mirror) óta a legnívósabb, legeredetibb és legmellbevágóbb sorozat a Dan Erickson által írt és nagyrészt Ben Stiller által rendezett Különválás (Severance) című, kilenc részes, 2022-es amerikai negatív utópia.
Nem lehet egyetlen műfaji skatulyába besorolni. Ha úgy tetszik, pszichothriller, azt is mondhatnám, rendkívül eredeti alaphelyzetre, alapötletre épülő, rejtélyekben, talányokban gazdag, a feszültségeket mesterien adagoló dráma, filozófikus disztópia, időnként groteszkbe, kafkai abszurdba hajló vígjátéki elemekkel, amelyek azonban csak fokozzák a drámaian feszült hangulatot, a megjelenített világ bizarr félelmetességét. Sci-fit látunk, de nem a távoli galaxisok, nem az űrlények, a galaktikus háborúk valószerűtlen világa ez, nagyon enyhe túlzással kijelenthetjük: a „különválás”akár már holnap megvalósulhat.
Miután a műsor elején a fenti rövid értékelő, elemző ismertetésemet felvázoltam, erről a rendhagyó alkotásról beszélgettünk Virginás Andrea filmes szakemberrel, egyetemi docenssel, aki a műsor második részében azt is elárulta, milyen más sorozatokat nézett és néz mostanában, és melyek azok, amelyeket jó szívvel ajánl a Kolozsvári Rádió hallgatóinak is.
A lejátszóra kattintva az október 17-i, hétfő délutáni élő műsor kissé rövidített, szerkesztett változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2022 október 18, 11:36