Több városban is felvonultak a nők biztonságáért
A nők egyenjogúságáért küzdő FILIA egyesület vasárnap délután ‘Együtt a nők biztonságáért’ névvel szervezett tüntetést a bukaresti Egyetem téren és több más városban.
Kolozsváron is utcára vonultak tegnap a nők biztonságáért tüntetni. A menetoszlop a Deák Ferenc / Eroilor utcán át vonult a főtérre. A tüntetők azt üzenték: Romániában a nők nincsenek biztonságban sem otthon, sem munkahelyükön sem az utcán. Az erőszakcselekmények áldozatainak védelmi rendszere alulfinanszírozott, az állam közönye is hozzájárul ahhoz, hogy olyan társadalomban élünk, amelyben a nők nincsenek biztonságban – panaszolják a tiltakozók.
‘Azért vonultunk ma utcára, mert azt akarjuk, hogy a nők és a lányok biztonságban élhessenek. Egy jobb világért, amely mentes a nemi alapú erőszaktól, de ettől a világtól még messze vagyunk. Tavaly több mint 5900 nemi erőszakot, szexuális zaklatást, kiskorúakkal való közösülést regisztrált a rendőrség. Ez naponta átlagban 16 esetet jelent. A szexuális erőszak legtöbb formáját nem jelentik be, elrejtik, mert félünk, hogy a hatóságok felelősségre vonnak minket, hogy nem hisznek nekünk. Félünk, hogy azzal vádolnak majd, hogy provokáltuk az elkövetőket’ – mondta Andrea Bragă, a FILIA egyesület képviselője.
Mint mondta: európai ajánlások szerint az államnak minden 200.000 nő után létre kellene hoznia egy központot a nemi erőszak áldozatainak. Ez 50 központot jelentene Romániában, azonban az állam 30 évnyi demokrácia után is csupán 10 ilyen központot nyitott meg sürgősségi kórházakban, ezeket is csak tavaly, európai alapokból. Ezeknek a központoknak azonban nincs fizetett személyzete, amely biztosítaná a működést – hangsúlyozta.
‘A hatóságok körében sok az előítélet, ami elriasztja az áldozatokat attól, hogy bejelentést tegyenek a szexuális erőszakról. Vannak ügyészek és bírák, akik azt mondják, hogy egy 11 éves kislány valószínűleg beleegyezését adta egy felnőtt férfival való szexuális aktushoz. Úgy gondolják, a lány hibája, mert rövid szoknyát viselt, mert talán provokálta a férfit, vagy talán azért, mert roma, és nekik ilyen a hagyományuk. Nincs szükségünk rasszizmusra és szexizmusra a bíróságokon. A rasszizmusnak, szexizmusnak nem lenne szabad jelen lennie a román társadalomban’ – fogalmazott a FILIA képviselője. A szervezett az ország több városában tüntetett.
Agerpres, actual de cluj
Ha Önnek vagy egy ismerősének segítségre van szüksége, hívja ingyenesen a családon belüli erőszak áldozatai számára fenntartott zöldszámot: 0800 500 333.
Szerkesztő: kristalybea, 2022 október 24, 11:46