Fűszeres birsalmalekvár
Finom, vitamindús, illatos, aromás a birs, amelyből finom lekvár is főzhető.
Macerás az előkészítés, de Borbély Évának erre is vannak jó tippjei. A receptet a fűszerezés is egyedivé teszi.
Riporter: Papp Levente
Hozzávalók*:
3,5 kg sült/főtt birsalmahús
1.5 kg tisztított alma
4 kg cukor
4 kezeletlen citrom héja
3 citrom leve
80 g kandírozott gyömbér
240 g kandírozott narancshéj
10 g fahéj
40 ml vaníliakivonat
*Figyelem! A megadott mennyiségek egy óriási adag lekvárra vonatkoznak, nyugodtan lehet felezni, negyedelni, ha úgy tetszik.
Elkészítés:
1. A birsalmákat megmosom, pihéit ledörzsölöm, kuktába vagy fazékba teszem, és megfőzöm (kuktában főzési idő 10 perc, fazékban 30 perc), hogy a magházáról könnyen le tudjam fejteni. Sütőben is lehet sütni, ilyenkor kettévágom, 25–30 perc alatt puhára sütöm. Az almákat megpucolom, apró kockákra várom, fél-háromnegyed kiló cukorral összekeverem, és hagyom másnapig állni, hogy a cukor olvadjon, a gyümölcs levet engedjen. Ez történik első este.
2. A birsalma húsát lefejtem a magházáról. Főve, sütve ez már gyerekjáték, egyszerűen könnyen és gyorsan megy. Azért is nagyon jó ez a módszer, mert a kukacos részek is nagyon könnyen kikerülhetők. A főzés/sütés során a „hibás” részek keményebbek, ezért könnyen ki lehet őket kerülni, nyers formájában késsel végezve, ez a művelet az örökkévalóságig tartott volna. Ha főzöm, a levét nem öntöm el, előfordulhat, hogy hígítanom kell egy kicsit a lekváron, és akkor használok belőle egy-két decit. Még a frissen készült spagettiszószba is ment pár kanállal. A többit pedig kissé megédesítem, és üdítőként fogyasztjuk. Ez alkalommal, mivel nagy adag gyümölcsöt kellett odakészítenem, egy időben főztem és sütöttem is, hogy az egész egyszerre kész legyen.
A kézzel lefejtett birsalma húst leturmixolom. A kandírozott gyömbért, narancsot apró kockákra vágom, a citromok héját zöldégpucolóval vékonyan lehámozom, majd felaprítom, háromnak levét kicsavarom. A birsalmát a maradék cukorral, narancshéjjal, gyömbérrel, citromhéjjal, vaníliával lassú tűzre teszem. Az almát a cukros levével odateszem főni, a fahéjat is belekavarom. A birsalmát nem hagyom teljesen magára, nehogy odaégjen, időközönként megkavarom. Az almát pár perc alatt megfőzöm, majd azt is a birsalmához adom. Az egészet alacsony tűzön felforralom, majd 20 percig hagyom csendben (olykor megkavargatva) rotyogni. Majd elzárom. Ez történik második este.
3. Másnap kiveszek 2 evőkanálnyi lekvárt (mert nem biztos, hogy addig teljesen kihűlt), ha szobahőmérsékletűre hűlt, kenyérre kenve megkóstolom, ha nem elég édes, akkor még teszek hozzá cukrot, ha szükséges adok még hozzá fahéjat, esetleg vaníliát, azaz ízlés szerint fűszerezem. Felforralom és sterilizált üvegekbe teszem, lezárom. Meleg dunsztban tartom míg teljesen kihűl. Ez a harmadik, a lekvárprojekt zárónapján történik.
Mennyei lekvár, igazi, fűszeres csemege, csupa jóval benne. Hideg téli napokon igazi test- és lélekmelengető finomság. Az alapízét a birsalma adja meg, majd annak függvényében, hogy éppen egy darabka gyömbér, narancshéj vagy citromhéj kerül a leharapott falatkába, pár pillanatra előtérbe kerül egy-egy fűszer aromája. A háttérben végig ott simuló diszkrét fahéj és vanília harmonikus kerek egésszé tereli össze az ízeket. Nálunk az utolsó kanálig elfogy. Leginkább kenyérre kenve fogyasztjuk, de különböző sütemények príma kiegészítője lehet, ráadásul szépen becsomagolva, gasztro-ajándéknak sem utolsó.
Szerkesztő: kristalybea, 2022 november 2, 10:12 / actualizat: 2022 november 2, 12:58