„Románia távolról sem annyira szegény, mint ahogyan a régi beidegződések szerint hinnénk”
Kolozsvár vásárlóereje Szicíliáéval egyenértékű, Bukaresté eléri Franciaország szegényebb régióinak a vásárlóerejét – legalábbis ezt mutatja az a térkép, amely az európai vásárlóerőt vetíti ki.
Románia távolról sem annyira szegény, mint ahogyan a régi beidegződések szerint hinnénk – mondja Nagy Bálint Zsolt közgazdász, hozzátéve, hogy azért nagy a különbség Románia különböző régiói között.
„Amiben szépséghibás a számítási mód, az, hogy ezek nominális összegek – azt teszik közzé, hogy egy adott háztartás egy adott évben mekkora nominális összeget keresett meg, mennyi jövedelme volt, s nem tisztítják meg az adatokat az inflációs rátákkal. Tehát ilyen értelemben kicsit árnyalni kell az eredményeket, hogy hasonló Kolozs, Temes és Bukarest bizonyos nyugat-európai régiókhoz. Ne felejtsük el, hogy ezekben az országokban, még Spanyolországban és Olaszországban is 9 százalékos az infláció, míg nálunk 15,9 százalékos.” – mondja Nagy Bálint Zsolt.
Ugyanakkor az tényszerűen már nagyon rég nem igaz, hogy Románia utolsó helyen áll gazdasági szempontból Európában. Még ha az uniós országokat is vesszük, köztünk és Bulgária között egyre csak növekszik a mi javunkra. Jelen pillanatban a legtöbb mutató szerint közelebb állunk a visegrádi országokhoz, mint Bulgáriához – teszi hozzá a közgazdász. Soha nem lesz belőlünk Svájc vagy Norvégia, de azon bőven van amit dolgoznia, elsősorban a kormánynak, hogy ezt a percepciót, hogy mi vagyunk a legszegényebbek, valahogy megváltoztassa, hiszen az adatok azt mutatják, hogy a felzárkózás nagyon is zajlik – mondja Nagy Bálint Zsolt.
„Sajnos, azonban a régiónkénti egyenlőtlenségek nagyok, és nincs jele annak, hogy csökkennének. Egyrészt azért, mert nagyon nagy a belső migráció Bukarest, Kolozsvár és Temesvár irányába, ugyanakkor a fennmaradó régiók, különösen a moldvai megyék drámai módon depopulálódnak” – mondta a közgazdász. Szerinte azt is figyelembe kell venni, hogy amire mi azt mondjuk, hogy úgy élünk, mint Nyugat-Európában, már nem biztos, hogy pozitív referenciapont. Tehát, ha meghaladunk bizonyos dél-spanyolországi megyéket, ez annak is jele, hogy azokban a vidékeken erőteljes stagnálás zajlott le, ott nem jó az élet. Ez az európai pénzelosztásban is megmutatkozik, mert bizonyos spanyolországi, dél-olaszországi és görögországi régiók lassan hátrányosabb helyzetben vannak, mint Északnyugat-Románia, így uniós forrásokra nagyobb mértékben jogosultak.
Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2022 november 3, 16:09