Kolozsvárra jött az Europa Nostra-díj
A Vallásszabadság Háza felújításáért odaítélt Europa Nostra-díjat szombaton adták át Kolozsváron.
Szerkesztő: kristalybea, 2022 november 21, 07:02 / actualizat: 2024 augusztus 19, 8:19
Az elismerést Kovács István unitárius püspök még szeptemberben vehette át Prágában, most pedig a kolozsvári közösség is megünnepelhette az Európai Unió műemlékvédelmi elismerését. A rendezvényen oklevéllel jutalmaztak mindenkit, akinek része volt a munkában, illetve leleplezték az épület homlokzatán az Europa Nostra-díj bronztábláját.
A díjátadó ünnepséget a Vallásszabadság Házával szemközt álló unitárius templomban tartották. A rendezvényen Brassai Sámuel csellóján Kodály Zoltán szólószonátájának első tételét adta elő a Kolozsvári Magyar Opera csellistája, Kostyák Előd. Rajta kívül pedig a Brassai vonósnégyes is előadást tartott. A díj ünnepélyes átadásán az Europa Nostra alelnöke, Piet Jaspaert kiemelte, a Vallásszabadság Házát úgy alkották újra, hogy az a közösséget szolgálja, ezért is nyerte el a szakértők elismerését.
Az egykori unitárius püspöki rezidenciát 2009 és 2019 között Magyarország és Románia kormányának támogatásával újították fel. A vallásszabadság 1568-as erdélyi kinyilvánításának 450. évfordulójára készülve az unitárius egyház 2018-ban ismerte fel, hogy az épületet a közösség szolgálatába kell bocsátani, ez indította el a felújítási projektet. A kitüntetés most remek elismerése annak, amivé az épület vált – hangsúlyozta a Magyar Unitárius Egyház püspöke, Kovács István.
Az egyház Bálint Benczédi Ferenc nyugalmazott püspök megválasztását követően kezdett el az épület felújításán gondolkodni. Az egyházi elöljáró úgy gondolta, egy ember számára túl nagy 1500 négyzetméternyi lakórész, ezután született meg a szándék, hogy az épületet bekapcsolják a kolozsvári kulturális vérkeringésbe – mondta el Bálint Benczédi Ferenc.
Az épületfelújítást a Romániai Építészszövetség és a Pro Architectura is díjazta. Kolozsvár egyik legrégebbi lakóháza történelmi jelentőségű, Mátyás király szülőházával nagyvonalakban egyidős – hangsúlyozta az egyház műemlékvédelmi szaktanácsadója, Furu Árpád építész.
Az épület történelmi jelentőségét a felújítás után a látogatók előtt is hangsúlyossá tették, mellette pedig egyháztörténeti múzeumot hoztak létre benne, amelyben több egyedi értéktárgyat őriznek – mondta el a Vallásszabadság Házának kultúraszervezője, Koppándi Júlia.
A Vallásszabadság háza ma konferenciáknak, könyvbemutatóknak, sőt színházi előadásoknak is otthont ad, emellett szálláshelyként is szolgál, míg a földszinten egy vendéglőt és egy könyvesboltot is üzemeltetnek benne. Mindezek az épület önfenntartó jellegét biztosítják.
Birtalan Albert összeállítása