Még sosem látott vőfélykendőt varr és könyvet bővít Sinkó Katalin
Kalotaszegi Nagyírásos – ez a címe Sinkó Katalin több mint négy évtizede megjelent gyűjteményének, amelyben több mint háromszázötven hímzésminta található. Nemcsak a Kriterion kiadás óta eltelt idő, hanem az újabb kutatások is indokolnának egy bővített változatot. Az anyag tulajdonképpen már összeállt, a kiadás még várat magára.
Névnapján kerestük fel Sinkó Katalint, a kalotaszegi varrottasok szakértőjét Magyargyerőmonostoron, Marosvásárhelyi Rádiós kollégáink, Bódizs Edith és Vincze Loránt EP-képviselő társaságában. Volt aki virággal érkezett, volt aki mikrofonnal.
A Kalotaszegi Nagyírásos 1980-as kiadását különböző antikváriumokban itt-ott még meg lehet találni. A félvászon kötésű mappában egy tizenhat oldalas ismertető található a kalotaszegi nagyírásos hímzésekről, ezen kívül 58 nagyméretű, többségében kétoldalas mintalap van a kiadványban, amelyeken 355 hímzésminta látható.
A kalotaszegi varrottas nevét Kalotaszegről kapta. Itt készülnek az írásosnak nevezett lendületes vonalvezetésű kalotaszegi hímzések. Kalotaszeg az erdélyi magyarság hímzésekben leggazdagabb vidéke a sokféle hímzőtechnikát, a hímzett holmi mennyiségét és a hímzés kivitelezését illetően. Az írásos elnevezés onnan ered, hogy az íróasszonyok előrajzolták, írták a hímezni való mintát a vászonra. A nagyírásost széles zsinórral varrják, a keskenyebb kisírásos napjainkra már eltűnt.
Szilágyi Szabolcs összeállítása
Képek forrása: Vincze Loránt Facebook-oldala
Szerkesztő: kristalybea, 2022 november 28, 15:45