„Tinigót, csodagót”
A Wednesday egy kicsit horror, kicsit krimi, kicsit felnövéstörténet és nagyon tinisorozat, elengedhetetlen fekete humorral.
2022 december 2, 05:20 / actualizat: 2024 június 5, 7:11„A ghostly fiú esete Gót Marival.” „Aligél.” „Tinigót, csodagót.” Mivel a Wednesday sorozat címét nem fordíthatjuk „szerdának”, hiszen a karakter neve, efféle bolondságokat találtak ki A bolygó neve című Facebook-oldal követői, ahol a cél egy film vagy egy sorozat címét minél viccesebben magyarítani. Természetesen az Addams család leánygyermekéről van szó, aki most saját sorozatot kapott a Netflixen, Tim Burton rendezésében, és máris a streamingszolgáltató nézettségi statisztikáinak élére ugrott.
Én olyan néző vagyok, aki valahogyan soha, semmilyen Addams család filmet, rajzfilmet vagy sorozatot nem látott. Popkulturális utalások szintjén ismerem csak az először az 1930as évek végén, a New Yorker hasábjain, képkockákon megszülető galád családot, amely egyszerre állít görbe tükröt a vámpírkultusznak és az ideális amerikai család képének. Így semmiféle előzetes elvárásaim nem voltak a Wednesdayjel kapcsolatban, és kifejezetten jól szórakoztam a nyolc epizódon keresztül. Nem tudom és nem is akarom összehasonlítani más feldolgozásokkal, de kritikákat olvasva az szűrődik le, hogy keményvonalas Addams Family rajongók is meg voltak vele elégedve.
A Wednesday egy kicsit horror, kicsit krimi, kicsit felnövéstörténet és nagyon tinisorozat, elengedhetetlen fekete humorral. Wednesday Addams egyszerre atipikus és tipikus, 16 éves lány. Atipikus, mivel az outcastek, azaz kitaszítottak, mások közé tartozik, paranormális képességei vannak, allergiás a színekre és piranhákkal áll bosszút az öccsét gyötrő fiúkon, mondván, hogy ő az egyetlen, aki kínozhatja. De amint a magafajtái, a többi kitaszított közé kerül a Nevermore iskolába, egészen mindennapi tinédzserproblémákkal is szembesül, például, hogy kivel menjen az iskolai partira vagy hogyan tud együttélni a vidám, csacsogó, rózsaszín vérfarkas szobatársnőjével. Gúnyolódással, bullyinggal is szembesülnie kell, igaz, már nem önmagában azért, mert más, mint az úgymond normális emberek, hanem saját, a különcök között is különc személyisége miatt. A normális versus kitaszított ellentét is megvan azért a sorozatban, de inkább a múlt fenyegető árnyai próbálnak a jelenbe utat törni, a jelen normiejai már sokkal elfogadóbbak a különcökkel. Ez a szembenállás természetesen metaforaként is értelmezhető mindenfajta másságra a való életünkből, mint számtalan egyéb filmben vagy sorozatban, hogy kapásból csak az X-Ment vagy a Men in Blacket említsem. De ez a vonal inkább csak a krimi szálban van jelen, nem központi eleme a Wednesdaynek, nem akar feltétlenül tanmese lenni.
Ha a sorozat némely helyszínei ismerősnek tűnnek, az azért van, mert itt forgatták Romániában. A Nevermore iskolát a Cantacuzino kastélyból alakították át számítógépes technikával, forgattak jeleneteket a Valcea megyei Olga Greceanu kúriánál, a sinaiai állomáson, a Bukarest melletti Branesti tónál és fővárosi épületekben is. Román színészeket is láthatunk a sorozatban, például Izét egy román bűvész, Victor Dorobantu alakítja, pontosabban a keze.
S ha már a színészeknél tartunk, a mindössze húsz éves Jenna Ortega a kilencedik, aki Wednesday szerepébe lép vásznon vagy képernyőn, és nagyszerűt alakít. A kilencvenes évek filmjeinek Wednesday-e, Cristina Ricci is feltűnik a szereposztásban, Morticiát, Wednesday anyját Catherine Zeta-Jones, apját, Gomezt Luis Guzmán alakítja. A fiatal színészek között több olyan is van, akit még biztosan fogunk más sorozatokban, filmekben látni, de Jenna Ortega igencsak kiemelkedő. Még csellón játszani is megtanult a szerep kedvéért, és az a jelenet, amikor a The Rolling Stones slágerét, a Paint it Blacket játssza, a legjobbak közé tartozik az egész sorozatban.