Janovics Jenő örökségéről – a 150. születésnapján
150 éve ezen a napon, december 8-án született Janovics Jenő, egykori színházigazgató, az erdélyi filmgyártás megteremtője.
Munkájának köszönhetően Hollywooddal egyidőben, már 1913-ban elkezdődött Kolozsváron a némafilmgyártás, és 5 év alatt több mint 50 film készült el a városban. Némi francia segítséggel Janovics Jenő filmgyára Közép-Európa talán legfontosabb stúdiójává nőtte ki magát. Az egykori filmkészítőre emlékezve kerekasztal-beszélgetést és könyvbemutatót szerveztek a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.
A filmkészítés tudományát a francia Pathé filmgyár stábja hozta Kolozsvárra az 1910-es években. Janovics Jenő meghívására, saját felszerelésekkel érkeztek a városba, majd elkezdték a közös munkát – idézte fel Zágoni Bálint filmrendező.
A közös munka során Csepreghi Ferenc Sárga csikó című drámájára esett a választás, mivel Janovics Jenő úgy gondolta, sikereket a magyar filmgyártás csak nemzeti vonalon érhet el, ezt pedig a drámairodalomra alapozva látta elérhetőnek – mondta el Zágoni Bálint.
A siker lendületet adott a kolozsvári filmgyártásnak. Janovics Jenő ezt követően alapította meg filmgyárát az egykori nyári színkör, azaz a mai Kolozsvári Állami Magyar Színház épülete körül.
Nem kellett sok idő hozzá, hogy Kolozsvárra magyar Hollywoodként hivatkozzon a filmes szaksajtó. Később kiderült, nem alaptalanul. Janovics keze alatt tanulta a szakmát Korda Sándor, később Alexander Korda, és Kertész Mihály is, aki Michael Curtis néven szerzett hírnevet a világon. Az itt készülő filmekben a kolozsvári társulat mellett pesti színészek játszottak: Jászai Mari egyedül itt szerepelt filmben, Blaha Lujza pedig itt állt utoljára kamera elé.
Janovics filmgyárában több mint 50 filmet forgattak. Ezek új irányt adtak az akkor még kezdetleges magyar filmgyártás számára. Az egykori filmkészítőt ezért is nevezte a szakma magyar Pathénak.
Az egykori filmkészítőre emlékezve a Kolozsvári Állami Magyar Színházban bemutatták a Janovics Jenő – Egy élet a magyar kultúra szolgálatában, a színháztól a mozivászonig című könyvet. Emellett Bartha Katalin Ágnes színháztörténész, Zágoni Bálint filmrendező, Ferenczi Szilárd történész és Salat-Zakariás Erzsébet néprajzi szakíró segítségével idézték fel Janovics életművét. Salat-Zakariás Erzsébet a beszélgetés során kiemelte: Janovics a színházi világban is kiemelkedő teljesítményt nyújtott.
Janovics Jenő filmes életművét Zágoni Bálint részletesen feldolgozta a Janovics Jenő, a magyar Pathé című dokumentumfilmjében, amely az internetes videómegosztó felületeken ingyenesen megtekinthető.
Birtalan Albert összeállítása
Szerkesztő: kristalybea, 2022 december 8, 18:24