Villamosenergia-hálózatról szóló egyezményt írt alá négy ország Bukarestben
Aláírták szombat délelőtt Bukarestben azt a villamosenergia-hálózat kiépítéséről szóló egyezséget, amely révén elektromos energia érkezhet Azerbajdzsánból és Grúziából Romániába és Magyarországra.
Az egyezséget Nicolae Ciucă miniszterelnök, Ilham Aliyev azeri elnök, Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Irakli Garibashvili grúz miniszterelnök írták alá. Klaus Iohannis államfő és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szintén részt vett az aláírási ceremónián.
Ursula von der Leyent Klaus Iohannis a Cotroceni-palotában fogadta az egyezség aláírása előtt. Az EB elnöke kijelentette, hogy az Európai Bizottság teljes mértékben támogatja Románia csatlakozását a schengeni övezethez, ő maga meg, mint mondta, fáradságot nem ismerve fog dolgozni azért, hogy rövid időn belül megoldást találjanak erre.
Pénteken a Romgaz azt közölte, hogy megkötötte az első földgáz-behozatali szerződést a Romgaz román állami földgáztársaság az azerbajdzsáni SOCAR állami olajvállalattal, amely 2023. január elsejétől kezdődően előre betervezett gázszállításokat tesz lehetővé.
A szállítást a Déli Földgázfolyósón keresztül, az Adriai-gázvezeték (TAP), a görög-bolgár interkonnektor (IGB), valamint Románia és Bulgária nemzeti gázhálózatának igénybevételével bonyolítják le. A SOCAR-ral kötött importszerződés lehetővé teszi, hogy Románia azeri forrásokból pótolja gázszükségletét, amennyiben importra szorul. A Romgaz közleménye nem tért ki a vételárra, sem az importálandó gázmennyiségre. A román gázszállítási rendszerüzemeltető Transgaz becslései szerint Románia a téli időszakban is képes hazai forrásból fedezni gázszükségletének mintegy 60 százalékát. A feltöltött gáztározókban 3 milliárd köbméternyi tartalékokkal is rendelkezik, ezért a kormány szerint Románia gázellátása orosz import nélkül is biztosított. Az azeri importra a fagyos téli időszakokban lehet szüksége az országnak.
kvr
Szerkesztő: kristalybea, 2022 december 17, 11:57