Hetven éve született Orbán István – emlékkiállítás a Báthory Klubgalériájában
Emlékkiállítást szerveznek a hetven éve született Orbán István képzőművész, rajztanár élete és munkássága előtt tisztelegve Kolozsváron, a Báthory líceum Klubgalériájában.
A tárlatot január 19-én, csütörtökön délután 2 órakor nyitja meg Székely Géza képzőművész, közreműködnek az iskola IX. B osztályos diákjai. Előzetesen Murádin Lovász Noémi képzőművésszel beszélgettünk, aki a Báthory tanáraként egy ideje Orbán István utódjaként tevékenykedik. Mint mondta, amolyan kisinasként Székely Géza és Orbán István mellett kezdhette a pályáját, mindkettejüktől nagyon sokat tanult.
Orbán István adott pillanatban így írt ö9nmagáról: „1953. január 15-én születtem Kolozsvárt, egy csendes, szűk kis utca földszintes házában, akkor Thälmann utcának nevezték (ma Pitești utca). Úgy ismertem és ismerem ma is a környéket, mint a tenyeremet, minden zegét-zugát. Itt készültek tizenegynéhány éves koromban azok az első zsírkréta képek, melyekkel több díjat is nyertem. (…) Gyermekkorom elsõ rajztanára Váczy Margit volt, Váczy mama, ahogy mi, diákok neveztük. Sokat bátorított, ő vitte el első zsírkréta képeimet az akkori Pionírházba, ahol többször I. díjat nyertem. (…) Bulizgatás közben találkoztam a kisebbik Balaskó-lánnyal, Pengóval (Erzsébettel, Pendzsivel). Az udvarolgatásból házasság lett. Ifjú korában elég sokat betegeskedett, betegágya fölött volt egyik képem (Ritmikus, hullámzó dűnék). Nándi bácsi, a szobrász és egyetemi professzor többször is forgatta akkori modern, absztrakt képeimet. Ő, aki egészen más utakon járt, megértően, csendesen elmerengett fölöttük, pedig bőven lett volna, amit bíráljon.”
M. Lovász Noémitől megtudtuk: átfogó jellegű kiállításra számíthatunk ezúttal, a munkák válogatását az özvegy, Orbán Istvánné Balaskó Erzsébet vállalta. Igyekeznek a képzőművész, tanár minden alkotói korszakából bemutatni egy-két fontos munkát, amiből a mai diákok is tanulhatnak – elvégre jó ebben a kiállításban és a Báthory Klubgaléria más tárlataiban, hogy ez egy élő tér: a teremben kóruspróbák is vannak, a szomszédban angol felkészítő órákat szoktak tartani, így aztán a diákok nap mint nap láthatják a kiállított alkotásokat.
Riporter: Ferencz Zsolt
Nyitókép: Orbán István A szépművészet hármas útján c. könyvének borítórészlete
Szerkesztő: kristalybea, 2023 január 15, 17:59