A madarak számában is tükröződik az, hogy nagyon enyhe a telünk
Sok madárfaj egyáltalán nem jön le északról az enyhe tél miatt, a klímaváltozásnak azonban az is következménye, hogy például a fehér gólya sokszor nem költözik el tőlünk meleg vidékre, hanem itthon vészeli át a telet – mondja Szabó D. Zoltán kolozsvári biológus.
A Milvus Csoport Madártani Egyesület munkatársa éppen a Dunánál van, és a vizes élőhelyek madárpopulációinak éves felmérésén dolgozik.
“Ez egy összehangolt akció, egész Európában és Afrikának is a vizes élőhelyein ebben az időszakban megnézik a vízimadarakat. Erős szélben, de nagyon enyhe időjárásban van részünk” – tudósított a Kolozsvári Rádiónak Szabó D. Zoltán. A kérdésre, hogy ez miként zajlik, a biológus elmondta, hogy a Dunát felosztották több kilométeres szakaszokra, megállnak a parton, s nézik, hogy milyen madarakat látnak a vízen. Most többnyire récék, hattyúk, kárókatonák vannak jelen, de láttak már réti sast is ma. Ám nagyon furcsa számukra, hogy sehol nincsen jég, hiszen jellemzően meg kell adniuk a jéggel borítottság százalékarányát is a táblázatokban, amiket ilyenkor kitöltenek. A 0 százalék jég pedig a madarak számában is tükröződik, hiszen azok a fajok, amelyek északról a hideg elől lehúzódnak, most nem jöttek le.
A nemrég elkészült Vörös listáról, amely azokat a madárfajokat veszi figyelembe, amelyekből Romániában és Európában is nagyon kevés van, most a kis kárókatonát látták, és remélik, hogy a Dunán továbbmenve, borzas gödényt is látnak majd a biológusok.
Riporter: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2023 január 16, 15:40