Magyar kultúra a régészettől az énekkari muzsikáig
Több, a magyar kultúra napjához kapcsolódó rendezvény zajlott múlt héten Kolozsváron.
Az 1871 és 1945 között élt Orosz Endre régész az erdélyi tudományosság kiemelkedő személyisége. Az Erdélyi Múzeum-Egyesület Jakó Zsigmond Kutatóintézetének meghívására Csoma Nikol mesterképzős hallgató tartott előadást Orosz Endre hagyatéka az EME kézirattárában címmel.
A koronavírus-járvány okozta kétéves kihagyást követően visszatérve kórushangversenyt rendeztek a magyar kultúra napja alkalmából. A Romániai Magyar Dalosszövetség, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület és a Kolozsvár-Törökvágási Református Egyházközség szervezésében, január 21-én, szombat délután a Donát úti református templomban került sor az eseményre. Az előadást követően Tóth-Guttman Emesével, a Romániai Magyar Dalosszövetség elnökével és Bedő Ágnessel, a Guttman Mihály Pedagóguskórus karnagyával beszélgettünk.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány a magyar kultúra napja alkalmából Árnyalatok címmel nyitott kiállítást a kolozsvári néprajzi múzeumban. Az esemény házigazdái: Tötszegi Tekla a múzeum igazgatója és Páll Etelka népi iparművész voltak.
Az Árnyalatok című kiállítás az Iharos Népművészeti Egyesület által szerevezett Régi Ritka Mesterségek Találkozóinak köszönheti létrejöttét. Ez a természet színeiben pompázó kiállítás 2022 tavaszán került először közönség elé két – régi, ritka mesterségben gyakorlott – kézműves munkáiból.
A kiállítás február 12-ig látogatható a kolozsvári néprajzi múzeumban a múzeum nyitva tartási rendje szerint. Tötszegi Teklával és Páll Etelkával beszélgettünk.
Mindegyik interjút László Tibor készítette.
Szerkesztő: kristalybea, 2023 január 23, 16:26