Félidőben Sántha Emőke projektje: nemsokára elkészül a daloskönyv, alakul már a babaöltöztető
Sántha Emőke kolléganőnk projektje félidőnél tart, a második szakaszban népviseleteket rajzol.
Sántha Emőke 2021-ben elnyerte a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíját a népművészeti szakosztályban, ennek nyomán pedig egy három évre szóló alkotó folyamatba kezdett. Első évben, vagyis tavaly olvasni még nem tudó gyerekeknek készített daloskönyvet: lényegében lerajzolta a népdalokat, ahhoz hasonlóan, ahogyan korábban a Kis pacsirta című daloskönyvében tette. A Kis pacsirta 2015-ben jelent meg a válaszúti Kallós Zoltán Alapítvány támogatásával, CD-melléklettel, a népdalokat gyermekek énekelték fel. Elkészült a nyolc tájegység és egy falu 7-7 népdala – ez „kilóra” 489 rajzot jelent a fedőlappal együtt, és közben a népdalok kétharmadát rögzítették a Kallós Zoltán Népzeneiskola tanulóival, a csombordi tánccsoport énekeseivel, valamint válaszúti és szamosújvári gyerekekkel. A munka ezen része a moldvai, a gyimesi és a lapádi tájegységek dalainak felvételeivel folytatódik. A Kallós Népzeneiskolában már zajlanak a stúdiómunkálatok, az együttes munka eredményeként lát napvilágot a kötet, Sántha Emőke második daloskönyve, amely a tervek szerint online is elérhető lesz.
A projekt második szakaszában népviseleteket rajzol – olyan méretben, hogy a rajzokat próbababákra is fel lehessen tűzni. Ezt hívják babaöltöztetőnek, ilyen népviseletbe öltöztetett babákat Magyarországon például legutóbb a negyvenes évek végén, az ötvenes évek elején rajzoltak – szintén ilyen formában, hogy a baba kivágható és felöltöztethető.
Ebben a fázisban Emőke 16 tájegység viseletét tervezi megörökíteni egy kötetben, a magyar mellett szebeni szász, szebeni cigány, besztercei román és máramarosi viselet is bekerül a gyűjteménybe. Jó hír, hogy az első négyet már megrajzolta – ez is onnan kezdődik, hogy Moldva, Gyimes, illetve rajzolt már kászoni öltöztetőbabát is, a következő a gyergyói lesz. A projekt arra is alkalmat kínált, hogy elfeledettnek hitt tudását felelevenítse, ezzel párhuzamosan pedig – a miriszlói óvónővel közösen – a miriszlói viselet nyomába eredtek.
A projekt harmadik része lesz a gyöngyfűzés: egy kalotaszegi, egy lapádi és egy torockói pártát tervez készíteni, s elmondása szerint a torockói esetében lesz a nehezebb dolga. Az ugyanis vert csipkével készül , minimális benne a gyöngy vagy egyáltalán nincs, vert csipke viszont annál inkább. – Szóval meg kell tanulnom csipkét verni, amit már el is kezdtem, de hát elég nehéz mesterség… Ha az ember nem mondja magában a lépéseket, könnyű elvéteni, nem jön ki a minta, tehát nagyon aprólékos és nagyon lassan lehet vele haladni – magayrázta Sántha Emőke.
A teljes beszélgetés meghallgatható a lejátszóra kattintva.
Beszégletőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2023 március 31, 12:53