„Miközben olvasod, sírsz meg kacagsz, nagyon mély érzéseket vált ki az emberből” – Mamó
Idén 30 éves a kolozsvári Koinónia Kiadó, ennek jegyében hétfőnként olyan könyvekről beszélgetünk a Hangolóban, amelyek az elmúlt évtizedekben jelentek meg.
Máté Angi Mamó című művére esett ezúttal a választásunk, amely 2009-ben jelent meg. Lackfi János költő, író ezekkel a mondatokkal ajánlja: „Máté Angi hőse árva kislány, aki zord nagyanyjával, Mamóval egy kidőlt-bedőlt, kék falú univerzum lakója. Mégsem afféle árvagyerekes-ríkatós lelki horrortörténet ez, sem puszta tudósítás a szeretetlenség poklából. Az elképesztően tömény kisprózákból nem holmi sivárság árad. A titok az író világ-újrateremtő nyelvezete, amely egyszerre egyedi és erdélyi, gyermeki és művészi, csodásan hajlékony és mulatságosan naiv.”
A Kolozsvári Állami Magyar Színházban 10 évvel ezelőtt mutatták be a Mamó alapján készült Csipke című előadást (a színpadi adaptációt Góli Kornélia és Mezei Kinga készítette), amelyet az alkotócsapat tagjai is nagyon szerettek, több okból is. A produkcióhoz és a könyvhöz kapcsolódó élményeikről Kali Andrea és Bodolai Balázs színművészeket kérdeztük.
„Ez egy nagyon fontos könyv: miközben olvasod, sírsz meg kacagsz, tehát nagyon mély érzéseket vált ki az emberből. Még azokból is, akiknek semmiféle kapcsolatuk nem volt ezzel a világgal: nagyonm be tudja szippantani ez az egyes szám első személy, maga ez az önéletrajzi jelleg. Ezért tudom a regényt vershez hasonlítani, mert az is az ember lelkéhez szól” – mondta Kali Andrea, akit Mamóként láthattunk. Bodolai Balázs hozzáfűzte: a szöveg maga nem csupán egy gyermekkorbeli időszak élményét adja át, hanem, hanem ennek a kornak a nyelvét is megtalálja, ami végtelenül lenyűgöző tud lenni.
A teljes interjú visszahallgatható a lejátszóra kattintva.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2023 június 5, 14:52