Alteritás és identitás: hasonlóságaink és különbözőségeink
A Babes–Bolyai Tudományegyetem Alkalmazott médiatudományok képzésének diákjai azt a feladatot kapták, hogy az alteritás és az identitás kérdésköreit különböző irányokból közelítsék meg.
Erdély a multikulturalizmus jelképe is lehetne, hiszen számos nemzet él itt, egymás társaságban. Bár egyes politikai rendszerek több ízben is próbálkoztak a gyűlöletkeltéssel, ezek a történelem keresztmetszetén át nézve mindig sikertelenek bizonyultak. A különböző nemzetiségek elférnek egymás mellett, gyakran jó kapcsolatot ápolnak, átvesznek elemeket egymás kultúrájából. Nem egy esetben pedig családokat is alkotnak, ahol egyszerre mindkét kultúra jelen van, a maga szokásaival, értékeivel. Viszont lehet, hogy ez már napjainkban egy nagyobb kihívás, mint akkor, amikor a politikum ellenezte az idézőjeles keveredést.
Összeállításunk egyik megszólalója Dr. Lupșa Alexandru nyugalmazott idegsebész főorvos, a marosvásárhelyi Alpha Transilvania Alapítvány elnöke maga is egy román-magyar család gyermeke, ezáltal mindkét kultúra és nyelv ismerője.
A sportlövészet az 1896-os athéni ötkarikás játékoktól kezdve olimpiai sportágnak számít, Romániában manapság mégsem tartozik a nyilvánosságban népszerű egyéni versenysportok közé.
A médiában ritkán hallunk felőle, ellenben országos sportlövészet versenyeket rendszeresen szerveznek, amelyekre gyakran kolozsvári versenyzők is eljutnak. A fegyveres sportágnak természetesen nemcsak férfi gyakorlói vannak, a női sportlövők szintén kitűnő teljesítményeket produkálnak. A műsorban az U Cluj fiatal versenyzőjével, Búzás Helenával is beszélgettünk, aki sztereotípiákról, a vadászat iránti érdeklődéséről és felkészülési módszereiről is beszámolt.
Riporterek: Nagy-Bodó Szilárd, Gebe Zoltán, szerkesztő: Birtalan Albert
Szerkesztő: kristalybea, 2023 június 7, 17:28