Sztrájkok boríthatják az európai nyaralásokat
Több európai országban demonstrálnak a turizmusban dolgozó alkalmazottak az alacsony fizetések és a kedvezőtlen munkakörülmények miatt.
Az egyik legtöbbször kifogásolt probléma az, hogy a súlyosan megnövekedett inflációt kevés esetben ellensúlyozták fizetésemeléssel a munkaadók. Emiatt több, turisták számára kedvelt, országban sztrájkot hirdettek a dolgozók – számolt be róla az Euronews. Azok, akik európai országokban terveznek nyaralást, előfordulhat, hogy fennakadásokat tapasztalnak.
Az infláció Európa legfejlettebb gazdaságával rendelkező országait is erősen érintette, a sztrájk miatt fennálló munkaszünet így könnyen befolyásolhatja a nyaralásokat. Amennyiben repülővel indulnánk útnak, de sokat késik vagy egyenesen törlik a járatunkat, akkor érdemes utánajárnunk annak, hogy jogosultak vagyunk-e kártérítésre vagy az utazás összegének a megtérítésére.
A legnagyobb zavargások – a híradásokat követő hallgatóink számára – talán nem meglepő, hogy Franciaországban voltak az elmúlt időszakban. A polgárháborús helyzetre hasonlító tiltakozásokat egy 17 éves fiú hatóságok általi halála okozta. Bár a zavargások azóta csillapodtak érdemes tájékozódni az indulás előtt, ugyanis több nagyvárosban is voltak előreláthatatlan megmozdulások: Párizsban, Marseille-ben, illetve Lyonban, Lille-ben és Touluse-ban is tüntettek az utcákon. Genfből leállították a határátkelést és több városban esti kijárási tilalmat rendeltek el.
Innen északabbra, a skóciai Glasgow repterén sztrájkolnak a dolgozók, egészen július 12-ig. Emiatt több hírt is lehetett már olvasni arról, hogy például a mozgássérült személyeknek nem állt rendelkezésére kiszolgáló személyzet.
Szintén az Egyesült Királyságban, Heathrow-ban is jelentős mértékű sztrájkot terveztek: összesen 31 napra akarták beszüntetni a munkát a dolgozók, de ezt végül törölték, így valószínűleg nem lesz fennakadás a nyári utazások során. Vasúti sztrájkok azonban az ország több pontján is lesznek, a tervek szerint július 20-án, 22-én és 29-én is, így akik ebben az időszakban utaznak Anglia területére, érdemes tájékozódniuk a vonatjáratok aktuális működéséről, mivel egyes járatok az említett napokon is indulnak. Fennakadások a birminghami reptéren is várhatóak, ott is elégedetlenek az alkalmazottak, de a sztrájkról még nem tartottak szavazást a dolgozók.
Olaszországban július 7-én tartottak közlekedési sztrájkot az ország teljes területén, ezzel egyidőben a római Fiumicino, a milánói Malpensa és a firenzei Amerigo Vespucci reptéren is sztrájkot hirdettek. A továbbiakban, július 13-án a Trenitalia és az Italo vasúti alkalmazottai tartanak 23 órás munkaszünetet Olaszországban. Ezután, július 15-én a légiforgalmat irányító alkalmazottak sztrájkolnak majd.
Spanyolországban közben június 6-ától fogva tart napi szintű sztrájkot a spanyol pilóták szakszervezete. Az Iberia és az Air Nostrum légitársaság járatainak 20 százalékát törölték, különböző járatok pedig késnek, mivel a sztrájk minden hétköznap zajlik, és egyelőre nem sikerült mindenki számára kedvező megállapodásra jutni a tárgyalások során.
Németországban úgy tűnik, hogy nem lesz nyári vasúti sztrájk, egyelőre nem szavazták meg, ugyanakkor valószínűleg ősszel ott is elkezdődik a munkabeszüntetés. A Lufthansa pilótai esetében viszont számítani lehet rá, hogy amennyiben nem fogadják el a számukra ajánlott fizetésemelései javaslatot, úgy ők is sztrájkot indíthatnak még ebben a hónapban.
Belgiumban a Ryanair továbbra is életben akarja tartani a pandémia elején bevezetett 20 százalékos fizetéscsökkentést. Az országos szakszervezetek július 14-ig adtak időt egy komoly javaslat benyújtására a légitársaságnak, ha ez nem történik meg, sztrájkolni kezdenek. Amennyiben nem jutnak megegyezésre, úgy októberig tarthatnak a sztrájkok Belgiumban.
Birtalan Albert összefoglalója
Szerkesztő: kristalybea, 2023 július 10, 14:57