Fogynak a családorvosok
A romániai családorvosok átlagéletkora 55 év felett van, a rendszerbe mégis alig érkeznek új orvosok. Az sem motiváló tényező, hogy az orvosi fizetés 100 százalékát kitevő bónuszt is kaphatnak, ha falun vállalnak praxist.
A bónuszt az új egészségügyi keretszerződés szavatolja, és július 1-jétől van erre lehetőség.
A probléma hátteréről Dr. Vass Levente főorvost, egészségügyi szakpolitikust kérdeztük, aki elmondta, általános európai jelenséggel állunk szemben. A családorvosi szakma az elmúlt 10-20 évben elvesztette vonzerejét. Alulfinanszírozott is: míg a kórházi orvos 12-13 ezer lejt keres havonta, családorvos 2018-19-ben a teljes kabinet fenntartására, asszisztens fizetésére, a rendelő fenntartására, informatikai rendszer és tisztasági szerek vásárlására kapott ekkora összeget, ami mára kb. 30 ezer lejt jelent.
Vass Levente meglátása szerint az európai, főleg kelet-európai rendszerek elfelejtették, hogy a családorvosi rendszert úgy is támogatni kell, hogy a családorvosnak a kompetenciáit, a hatáskörét megnövelik. Mindkét fél hibás: mind a családorvosi kamara, mind az egészségügyi rendszer irányítói, mi is hibásak vagyunk, hogy ezt közösen együtt nem találtuk meg – mondja az egészségügyi szakpolitikus.
Lehetséges megoldások között azt látja, hogy az állam egyre nagyobb szerepet kapjon és átvegyen a családorvosi rendszerből bizonyos szolgáltatásokat, Ott, ahol jól működnek, természetesen a továbbiakban is támogatni kell a családorvosi rendelőket – mondja Vass Levente.
A teljes beszélgetés a lejátszóra kattintva meghallgatható.
Riporter: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2023 július 18, 10:52