Miniszter: a munkáltatók adhatják készpénzben is az étkezési utalványt
A deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetről beszélt szerdán Marcel Boloş pénzügyminiszter.
A tárcavezető elmondta, a tervezet a munkáltatókra bízza, hogy utalványkártyára folyósítja vagy készpénzben fizeti ki az alkalmazottaknak az étkezési támogatást.
Marcel Boloşt arról is kérdezték az újságírók, hogy miért csökkentené a kormány a jelenlegi 10.000 lejről 2000 lejre a cash&carry típusú üzletekben a készpénzfizetési korlátot. A tárcavezető szerint az intézkedés az adócsalás visszaszorítását szolgálja.
Az üzleti forgalmuk 1 százalékánál nagyobb összeget beruházó nagyvállalatoknak nem kell kifizetniük az árbevételükre kivetett legkevesebb 1 százalékos adót – jelentette még ki a miniszter. Úgy vélekedett, hogy nagyvállalatokra kivetetett többletadó és a mikrovállalatok adójának növelése sem vezet drágulásokhoz. Ha pedig mégis, akkor a kormány ‘kész igazítani a mechanizmuson’.
Szerinte az intézkedéscsomagnak nem lesz inflációnövelő hatása sem, sőt mérsékeli a pénzromlást. Az élelmiszerek és gyógyszerek áfakulcsa 9 százalék, a tűzifa, a lakossági felhasználású hőenergia és földgáz áfakulcsa pedig 5 százalékos marad. A kulcs csak a nagy cukortartalmú termékek esetében emelkedik jelentősebben, 9-ről 19 százalékra, de ez szerinte nem érinti az átlagembereket – mondta a tárcavezető.
A tervezet bevezetése nélkül Románia összesen 75 milliárd euró uniós forrást veszítene el – jelentette ki Marcel Boloş. A kormány 16,8 milliárd lejes többletbevételt remél az adóügyi intézkedésektől, de az elfogadás előtt álló törvénytervezet mellett léteznek más jogszabályok is, amelyek pluszforrásokhoz juttatják a költségvetést. Ugyanakkor szerinte a kiadáscsökkentő intézkedések is a vártnál nagyobb összegű megtakarításokat eredményezhetnek.
Agerpres-hírösszefoglaló
Szerkesztő: kristalybea, 2023 szeptember 21, 12:43