Miért úttörő Karikó Katalinék Nobelt érő munkája?
Karikó Katalin és Drew Weissman megosztva kapják az idei orvostudományi Nobel-díjat az mRNS-vakcinák kifejlesztéséért – jelentették ma be a a stockholmi Karolinska Intézetben.
Az indoklás szerint a felfedezéseik alapvetően megváltoztatták az ismereteinket arról, ahogyan az mRNS az immunurendszerre hat, és hozzájárultak ahhoz, hogy eddig sosem látott ütemben fejlesszenek ki egy vakcinát a COVID-19 világjárvány alatt. A Nobel-díjat odaítélő testület kiemelte, hogy a két tudós munkája rendkívül fontos volt az életmentés szempontjából, különösen a világjárvány korai szakaszában.
A bejelentés után Karikó Katalin videókapcsolaton keresztül beszélt a Szegedi Tudományegyetem vezetőinek és magyar újságíróknak. Elmondta, a fiatal diákoknak azt üzeni, fontos, hogy megőrizzék a fizikális és mentális egészségüket, tanulják meg a stresszt kezelni. Élvezzék azt a munkát, amit végeznek, mert ha így tesznek, egyre jobbak lesznek benne. Karikó Katalin kérdésre válaszolva elmesélte, hogy édesanyja minden évben meghallgatta, kinek ítélték oda a Nobel-díjat, bízva benne, egyszer a nevét olvassák be. Pedig előfordult olyan időszak, amikor sem állása, sem csoportja nem volt, csak szorgoskodott a laborban – mondta a friss Nobel-díjas.
„Amit Karikó Katalinék csináltak az egy olyan változtatás volt az mRNS egyik építőkövén, ami miatt a funkció ugyanaz maradt a sejtben, viszont nem váltott már ki immunreakciót.” – mondja Fejér Szilárd kémikus, kutató az újításról, ami elhozta a Nobel-díjat. Fejér Szilárdot arra kértük: szakemberként magyarázza el, miért bír ekkora jelentőséggel Karikó Katalinék munkája. Forrai Szerénke interjúja.
Karikó Katalin az első magyar Nobel-díjas nő, és a harmadik Nobel-díjas magyar állampolgár, összességében a tizenötödik magyar vonatkozású kitüntetett. A díjazottak 11 millió svéd koronán osztoznak. A díjat hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át.
Szerkesztő: kristalybea, 2023 október 2, 18:20