Melyik téma kér ecsetet és melyik kiált fényképezőgépért? – Szentes Zágonnal beszélgettünk
Szentes Zágon szerint más dolgokat lehet kifejezni az ecsettel és másokat egy fényképezőgéppel: ő mindkettőt magabiztosan használja. Az 1001 ötletben vele beszélgettünk.
Szentes Zágont első körben nem vették fel a kolozsvári képzőművészeti egyetem festészet szakára, de ő ennek ellenére nem mondott le a képzőművészetről. Bár az egyetemet fotó szakon végezte el, a festészetnek ugyanakkora jelentősége van az életében, mint a fotográfiának. A festészet szubjektivitásának és a fotográfia objektivitásának tengelyén helyezkedik el életében az alkalmazott grafika. Több száz könyv borítóját tervezte már, és azáltal, hogy tovább kell gondolnia egyik-másik művet, sajátos kapcsolatban áll az erdélyi magyar irodalommal is.
Szentes Zágon az 1001 ötletben mesélt két készülő új projektjéről: az egyikben Kolozsvár változó urbanisztikai szövetét tárja fel, a másikban a városközpontból lakhatásilag kiszorult magyar értelmiségi közeget ismerhetjük meg. De mesélt arról is, mi foglalkoztatja éppen a festészetben, hogyan lehet olyan fogalmakat ecsetvonásokkal vizsgálni mint a cancel culture, a szabad választás illúziója, demokrácia-export, vagy épp a double standards.
- Hogyan lehet úgy szemlélni az otthont, mintha egy világvárosban fotóznánk?
- Illusztrálja-e vagy sem egy borító a könyvet?
- Hogyan lehet szavakkal sokszor nehezen megfogható fogalmakat festményként újraértelmezni?
Többek között ezekről a kérdésekről is beszélgettünk Szentes Zágonnal. A műsor újrahallgatható a lejátszóra kattintva,
vagy Spotify-on.
Műsorvezető: P. Kristály Bea
Szerkesztő: kristalybea, 2023 október 18, 11:44 / actualizat: 2024 május 24, 12:17