Harmonikus együttélést fedne az EU természethelyreállítási jogszabálya
Az Európai Parlament és a tagállami Tanács előzetes politikai egyezséget kötött a természethelyreállítási jogszabályról.
Az alku értelmében 2030-ig az európai élőhelyek 20%-át kell ismét jó természeti állapotba hozni, 2050-ig pedig ezeket a természetvédelmi intézkedéseket ki kell terjeszteni a kontinens egészére – írja az EP közleménye.
A célok eléréséhez 2030-ra a leromlott állapotú élőhelyek 30%-át, 2040-re a 60, 2050-re pedig a 90%-át kell rehabilitálni. A tagállamoknak „nyílt, átlátható” folyamattal nemzeti helyreállítási terveket kell elfogadniuk, amelyek részletezik, hogy hogyan érnék el a célokat, a jó állapot elérése után pedig gondoskodniuk kell róla, hogy ne romoljon vissza a helyzet. A rendelet életbe lépése után egy éven belül az Európai Bizottságnak meg kell vizsgálnia, mennyi pénz kell a helyreállítási intézkedésekhez és ehhez képest mennyi uniós forrást lehet rá fordítani.
Milyen lépésekre lenne szükség a természethelyreállítási célok elérése érdekében? – kérdeztük a Zöld Erdély Egyesület elnökét, Kovács Csongort.
Riporter: Orbán Szabolcs
Szerkesztő: kristalybea, 2023 november 14, 15:48