Sajtóklub: a zöld „átállás” dilemmái
A környezetbarát energiára, az elektromos autókra való áttérés (kérdő)jeleiről, buktatóiról és a repülő elektromos taxiról is beszélgettünk Furdek Tamás energetikai szakértővel.
Újabb forradalom várható a városi közlekedésben? Elektromos repülő taxik bevezetését tervezik több világvárosban * Hurráoptimizmus vagy realizmus? Valójában mennyire „zöld” az elektromos autó? És vajon sikerülhet-e az Európai Unió által előírt, felvállalt gyors átállás? * Nem mind „arany”, ami LEDtől fénylik? Mit mutatnak az eddigi tapasztalatok a takarékos égőkkel kapcsolatban? November 13-án ezekről az izgalmas témákról beszélgettünk Furdek Tamás villamosmérnökkel, energetikai szakértővel.
Elhangzott többek közt:
– Az akkumulátorok előállítása és „kivonása” is szennyez, energiát fogyaszt. Ezt a kérdést számtalan tanulmány taglalja, de nagyon nehéz megítélni, hogy ezek a közlemények mennyiben megalapozottak, mennyiben tartalmaznak valós adatokat és egyáltalán mit nevezhetünk korrekt számításnak. Az akkumulátorok technológiája egy szupertitkos tudomány, tehát ne várjuk, hogy erről a gyártók valós adatokat tegyenek közzé! Szóval amit ezek a tanulmányok mondanak, azt nagy óvatossággal kell kezelni. Arról nem is beszélve, hogy bizonyos gazdasági érdekek mentén lehetnek (és biztosan vannak) szándékosan torzított eredmények, amik a lobbi erővel bíró megrendelőnek kedveznek. Szóval inkább fogadjuk el azt az alapvetést, hogy a belsőégésű motor elkerülhetetlenül mindig szennyezni fog, az elektromos meghajtás viszont egyre inkább „kizöldül” és belátható időn belül eljuthatunk oda, hogy csak megújuló forrásokból állítunk elő energiát. És akkor nyertünk. Hogy ez mikor következik majd be, az már „hitbeli” kérdés.
A LED égőkről állítólag kiderült, hogy nem annyira jók, mint kezdetben hirdették/hitték. Mert ahogy az idő telik, sokkal gyengébb lesz a fényük, s mind többet fogyasztanak, és szinte biztosan nem tartanak olyan sokat, mint ahogy a reklám mondja.
Az élettartamuk szempontjából van egyébként egy érdekes hasonlóság az akkutöltőkkel, illetve magukkal a benzines motorokkal is. Egy elektromos autó esetében minél több gyorstöltést végzünk el, annál kisebb lesz az akku élettartama, annál hamarabb kezd el csökkenni a teljesítménye. A benzinmotoroknál is (sajnos) bevett szokás, hogy kis, 900-1000 köbcentis (sőt, gyakran három hengeres) motorokat szerelnek be közepes járművekbe és nagy fordulatszámon pörgetik őket, hogy megfelelő teljesítményt adjanak le. Csak hát ugyanúgy, ahogy a magas pulzus káros a szívre, a nagy fordulatszám is káros a motorra, hamarabb kopik és romlik el. Nos, a LED-eknél is szokták azt csinálni, hogy erősebb áramot vezetnek át rajtuk, ami javítja a fényerejüket, de lényegesen lecsökkenti az élettartamukat. Szóval egy jó LED izzó akkor tartós, ha nincs kizsigerelve, hanem normál paramétereken dolgozik.
A műsorban a témáknak sokkal több vonatkozásáról szó esett: Furdek Tamás árnyaltan, „előítéletek” nélkül válaszolt kérdéseimre, dilemmáimra, amelyekkel manapság, azt hiszem, mindannyian szembesülünk, de egyrészt a mind inkább teret nyerő felüleletes, szenzációhajhász kereskedelmi sajtó, másrészt pedig a különféle lobbiérdekeket szándékosan vagy akaratlanul kiszolgáló média nagyon megnehezíti, hogy világosabb képet nyerjünk. Ebben próbáltunk egy picit segíteni.
A lejátszóra kattintva a november 13-i, hétfő délutáni élő műsor szerkesztett, kissé rövidített változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2023 november 14, 13:22