Újabb román állampolgárok tértek haza a Gázai övezetből, az ENSZ-főtitkár ismét tűzszünetre szólít fel
Harminc személyt – román állampolgárokat és családtagjaikat – szállítottak Romániába tegnap a kairói román nagykövetség és a ramallahi román külképviselet közbenjárásával – közölte a külügyminisztérium.
A román állampolgárok mellett négy moldovai állampolgár is hazatért. A 34 személyt a rafahi határátkelőnél vette gondjaiba a román külképviselet egysége, amely Kairóig kísérte őket; az egyiptomi fővárosban szállt fel velük a védelmi minisztérium gépe.
A külügyminisztérium tájékoztatása szerint eddig 279 személyt – román állampolgárokat és családtagjaikat – menekítettek ki a Gázai övezetből.
Az ENSZ-főtitkár eközben figyelmeztette a Biztonsági Tanácsot, hogy a gázai konfliktus fenyegetést jelent a nemzetközi békére és biztonságra. António Guterres levelében azt írja, hogy az övezetben fennáll a humanitárius rendszer teljes összeomlásának veszélye, ami visszafordíthatatlan körülményekkel járhat a palesztinokra és a régió biztonságára nézve, ezért azonnali humanitárius tűzszünetre szólított fel. A politikus szerint a helyzet járványok kialakulásához és a palesztinok tömeges megindulásához vezethet a szomszédos országok irányába. Mindehhez Guterres hozzátette, hogy elégtelen mennyiségű segély jut csak be az övezetbe, és a világszervezet képtelen elérni azokat, akiknek szüksége van rá az övezet belsejében.
Eli Kohen izraeli külügyminiszter élesen bírálta a főtitkár üzenetét, és azzal vádolta a politikust, hogy a Hamász iszlamista terrorszervezetet támogatja. Izrael és az Egyesült Államok azért nem támogatja a tűzszüneti kezdeményezéseket, mert megítélésük szerint a fegyvernyugvás egyedül a Hamásznak kedvezne. Kohen szerint az ENSZ-főtitkár jelent veszélyt a nemzetközi békére és biztonságra.
A főtitkár levelére reagálva az Egyesült Arab Emírségek rövid határozattervezet terjesztett a BT elé, melyben a testület azonnali humanitárius tűzszünet kihirdetését követelné. Ennek elfogadásához a vétóval rendelkező öt állandó tag, az Egyesült Államok, Oroszország, Franciaország, az Egyesült Királyság és Kína támogatása mellett még négy ország igen szavazatára lenne szükség a BT-ben. Az Egyesült Államok nagykövete már tudatta, egyelőre nem látja indokoltnak, hogy a BT lépéseket tegyen. A testület pénteken vitatja meg a gázai helyzetet.
Agerpres, mti
Szerkesztő: kristalybea, 2023 december 7, 10:40