Elállt a Kolozs megyei főtanfelügyelőség a tenyérszkennelés használatától
Felháborodáshullám söpört végig a közösségi médiában annak kapcsán, hogy a Kolozs megyei főtanfelügyelőség egy pályaválasztási tanácsadó program keretében egy olyan szerkezetet tervezett használni, amely a készítője állítása szerint a tanulók tenyerét beszkennelve segít eligazodni a szakmaválasztásban.
A megnevezése szerint neurostimulátoros készüléket egy keddi eseményen mutatták be, Marinela Marc Kolozs megyei főtanfelügyelő pedig egy tévéadásban is beszélt róla. Elmondása szerint egy kísérleti projektre készültek, több mint 100 diák bevonásával, a Lions Club szövetséggel partnerségben, és a diákok „veleszületett képességeit” mérte volna ez a szerkezet. Ezt pszichológusok értelmezték volna és használták volna fel pályaválasztási tanácsadásban.
A tenyérjóslásra emlékeztető gép kapcsán szülők és tanárok egyaránt felháborodásukat fejezték ki. A bemutató eseményről született beszámolókban a Babes-Bolyai Tudományegyetem is ennek a kísérleti programnak a partnereként jelent meg. Ezt az Edupedu oktatási szakportálnak Daniel David rektor cáfolta és kijelentette, tudomása szerint nem akkreditált szerkezetről van szó. A tanfelügyelőség tegnap este pedig bejelentette, hogy a visszajelzések nyomán leállítja a programot, amíg meg nem bizonyosodnak a hatékonyságáról.
Kerekes Adelhaida főtanfelügyelő-helyettes rádiónknak úgy nyilatkozott, csak utólag értesült erről a programról.
Az eredetileg partnerként bemutatott Babes-Bolyai Tudományegyetem cáfolta, hogy ilyenről szó lett volna, a rektor pedig azt mondta, ez az eszköz nincs sem országos, sem nemzetközi szinten elismerve a pszichológusok által. Az eseményen részt vevő Adrian Opre, a pszichológia és neveléstudományi kar dékánja is azt nyilatkozta, nem írtak alá partnerséget, és csak azért vett részt a bemutatón, mert támogatja a pályaválasztási tanácsadást, de ezt az eszközt konkrétan nem.
Az egyetem álláspontjáról Markó Bálint rektorhelyettest kérdeztük:
A mai nap folyamán a pszichológuskamara közleményt adott ki arról, hogy a tenyérszkennelő szerkezet nem rendelkezik a jóváhagyásukkal. Az eszközt már 2018-ban bemutatták a pszichológiai módszereket jóváhagyó bizottságnak, és ez nem javasolta a használatát.
Riporter: Birtalan Albert, szöveg: Sebők Tímea
Szerkesztő: kristalybea, 2024 január 26, 15:02