Kémlelni az eget, észlelni, kutatni – csillagászat tegnap és ma Kolozsváron
Péntek esténként, sötétedés után – nyáron később, télen korábban – távcsöves bemutatókra várják az érdeklődőket a kolozsvári Egyetemi Csillagdába. A naptári tavasz kezdetén a kolozsvári csillagászképzésről is érdeklődtünk.
Erdélyben a csillagászat kezdetei egészen a 15. századik nyúlnak vissza. A kolozsvári Egyetemi Csillagda honlapján közzétett írásában Szenkovits Ferenc matematikus, csillagász jelzi, hogy ez például Zrednai Vitéz János (1408–1472) nagyváradi püspök tevékenységével is összefügg, „aki jó kapcsolatot tartott fenn a korabeli neves csillagászokkal: Georg Peuerbachhal és Regiomontanus-szal”. Kiemeli Jánosi Miklós tevékenységét is, aki az 1730-as években megalapozta a kiváló minőségű csillagászati oktatást és kidolgozta egy későbbi csillagda felállításának terveit. Ugyanígy fontos Jánosi Miklós bölcseleti doktor és a jezsuita Hell Miksa munkássága is, az általuk elkezdett munkát pedig Hartmann Nándor fejezte be, aki 1755 és 1769 között matematikatanárként tevékenykedett Kolozsváron.
Szenkovits Ferenc arról is ír továbbá, hogy „az egyetem új épületének befejezésével egy időben elkészült a csillagásztorony is, amely otthont adott a Bécsből hozatott csillagászati eszközöknek (mozgatható kvadráns, csillagászati óra és távcső). Sajnos, az 1798. augusztus 31-én Kolozsvár főterét feldúló tűzvész jelentős károkat okozott az egyetemnek és a csillagdának is. Az egyetem és az új csillagásztorony újjáépítése lassan haladt, a csillagásztorony 1893-ig állt.” A huszadik század második évtizedében kezdődött aztán egy új és korszerű csillagvizsgáló megépítése, „az erre alkalmas helyszínen, a város (akkori) szélén. A Kolozsvári Csillagvizsgáló 1921 és 1934 között épült azon a területen, ahol ma a Sigma Center található (az Observatorului/ Csillagvizsgáló utca neve is innen származik, ahol 1977-ig működött, majd később lebontották, és helyébe épült fel az Electrosigma ipari együttes)”, írja Szenkovits Ferenc.
Arról, hogy mostanság mi újság a kolozsvári csillagvizsgálóban, milyen elméleti és gyakorlati tevékenységet folytatnak a szakemberek és egyáltalán hol tart Romániában a csillagászattal való foglalkozás, a naptári tavasz apropóján Szenkovits Ferenc matematikust, csillagászt, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Magyar Matematika és Informatikai Intézetének docensét kérdeztük. Figyelem: bolygók összebújásáról és táncáról is lehet hallani a lejátszóra kattintva.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2024 március 1, 12:27