Ady András: szembe kell nézni végre azzal, hogy miről szól Putyin rezsimje
Hatalmas fölénnyel győzött ismét Vlagyimir Putyin az oroszországi elnökválasztáson. Beszédében elhangzott: a győzelme által Oroszország megerősödött, ellenfelei nem fogják megfélemlíteni. Több nyugat-európai ország „pszeudo-választásnak”, nem szabad választásnak nevezte a voksolást.
Valódi ellenjelöltjei nem voltak, így a szavazatok 98 százalékos feldolgozottsága mellett kijelenthető, hogy Vlagyimir Putyin megszerezte a voksok mintegy 88 százalékát. Ezzel korábbi rekordját is megdöntötte, 2018-ban ugyanis a szavazatok 76,6 százalékát szerezte meg. A részvétel moszkvai idő szerint vasárnap este 8 órakor 73,33 százalék volt, ez az eddigi legmagasabb részvételi arány.
A 71 éves Vlagyimir Putyin 25 éve áll Oroszország élén. A 2021-ben elfogadott választási törvénymódosításnak köszönhetően még kétszer jelöltetheti magát, így 2036-ig maradhat hatalmon.
A háromnapos választás után az újraválasztott elnök hangoztatta: mindenekelőtt a különleges hadművelet keretében kell megoldani a feladatokat, erősíteni kell a védelmi képességeket és a fegyveres erőket.
A Fehér Ház egy sajtószóvivője szerint a választás „nyilvánvaló módon” nem volt szabad vagy igazságos, mivel Putyin bebörtönözte az ellenlábasait és megakadályozta, hogy kihívója legyen. David Cameron brit külügyminiszter és a lengyel külügyminiszter szintén bírálatokat fogalmazott meg.
Az oroszországi elnökválasztás körülményeiről és a világra gyakorolt várható hatásairól Ady András külpolitikai elemzőt kérdezte Birtalan Albert.
Szerkesztő: kristalybea, 2024 március 18, 14:05