„Romániában nem tudjuk és nem is kell akarjuk kivezetni a földgáztüzelésű kazánokat 2040-ig”
Az Európai Unió szeretné elérni, hogy 6 év alatt, 2030-ra jelentős mértékben csökkenjen az épületek üvegházhatásúgáz kibocsátása és energiafogyasztása, 2050-re pedig már egyáltalán ne terheljék a környezetet.
Ezért 2030-tól minden új épületnek kibocsátásmentesnek kellene lennie, a közintézmények pedig ennek a követelménynek már 2028-tól meg kell felelniük.
Az Európai Parlament múlt héten fogadta el az épületek energiahatékonysági szabályzására vonatkozó határozatot, amely, a többi között előírja a kizárólag fosszilis tüzelőanyaggal működő, önálló kazánok kiiktatását. Ezért a tagországok jövő évtől már nem nyújthatnak támogatást a kizárólag fosszilis tüzelőanyaggal működő egyéni kazánok felszereléséhez, csakis olyan hibrid fűtési rendszerekre kínálhatnak pénzügyi ösztönzést, amelyek a kazánt például napenergia-berendezéssel vagy hőszivattyúval ötvözik. A szabályozás alól mentesülnek a mezőgazdasági és műemlékvédelmi épületek, valamint a templomok, az imahelyek vagy az ideiglenesen használt épületek is.
Mindez egyelőre ajánlás, nem tiltás. Jelenleg Romániában is léteznek olyan helyi határozatok, például Kolozsváron, amelyek az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentése érdekében tiltják az egyéni hőközpontok felszerelését az újonnan épített tömbházakban, ezekben az ingatlanokban a kazánnak a teljes épületet vagy egy lépcsőházat kell kiszolgálnia.
Az RMDSZ európai parlamenti képviselői tartózkodtak az épületek energiahatékonysági szabályzására vonatkozó határozatról szóló szavazáson az európai törvényhozásban. Winkler Gyula EP képviselőt kérdeztük.
Riporter: Orbán Szabolcs
Szerkesztő: kristalybea, 2024 március 19, 14:59