Hazugságvizsgálat
A szélsőjobboldali párt vezetője, George Simion elsőként vetette alá magát a hazugságvizsgálatnak, és az eseményt a közösségi oldalán is élőben közvetítette.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2024 április 11, 12:32 / actualizat: 2024 június 11, 12:35
– Kapott-e valaha pénzt vagy más anyagi juttatást párt- vagy közhivatali tisztség ígéretéért cserébe?
– Felkérték-e önt valaha a román vagy külföldi titkosszolgálatokkal való együttműködésre?
– Volt-e valaha olyan kapcsolata más pártokkal vagy szervezetekkel, amely ellentétes a saját pártja érdekeivel?
Erre a három kérdésre kell válaszolniuk az AUR vezető politikusainak a június 9-i választások előtt. Méghozzá poligráfos vizsgálaton. Mert az alakulat vezetőségének feltett szándéka, hogy ily módon szűri ki az úgynevezett árulókat.
A szélsőjobboldali párt vezetője, George Simion elsőként vetette alá magát a hazugságvizsgálatnak, és az eseményt a közösségi oldalán is élőben közvetítette. Természetesen nem látszik, hogy a válaszok esetén hogyan alakul a görbe, csupán a tesztelő hangja hallatszik, amint megerősíti, hogy Simion igazat mond. A videóra körülbelül 11 ezer szívecske és tetszikelés, valamint 2 ezernyi hozzászólás érkezett. Na, gondoltam, neked annyi kicsibarátom, s azzal nagy élvezettel ültem le olvasni a kommenteket.
Hááááát…körülbelül 10 percig böngésztem a hozzászólásokat és a tervezett csámcsogás helyett egyre idegesebb lettem. Elképesztő, hogy mennyi gratuláció, vállon veregetés érkezett a párt szimpatizánsaitól…negatív komment vagy legalább egy röhögő fej viszont szinte sehol nem volt. Vagy nagyon durván szűrik a hozzászólásokat, vagy a Simion Facebook-oldalát kizárólag a rajongók követik. És ezzel az én nyugodt estémnek annyi lett.
A közvéleménykutatások már jó ideje az AUR előretörését jelzik, a következő parlamenti ciklus hol második, hol harmadik legerősebb politikai alakulataként emlegetik. Oda jutottunk, hogy Simionék és Claudiu Tarziuék politikai tényezőkké váltak és az elején sokak által semmi kis zsebpártnak gondolt alakulat komoly teret szorított magának a politikai palettán és egyre bővülő szavazótáborral rendelkezik.
De miért van az, hogy a Simionok, vagy Sosoacak, vagy a hozzájuk hasonlók népszerűségi indexe messze meghaladja a józan gondolkodású, kimért, reális terveket, célokat megfogalmazó, úgymond profi politikusokét? Az egyik lehetséges magyarázat szerintem a populizmus, azaz azt mondják, amit hallani akarnak az emberek, egyszerűen és érthetően, hogy a négyosztályos is megértse, az fáj nekik-bár ezt kétlem-, ami nekünk, kicsiknek, az bosszantja őket, ami bennünket is ingerel.
A populizmus mellett a siker másik kulcsa minden valószínűséggel a politikai inkorrektség. Azzal, hogy nyíltan felvállalják civilizált körökben már messziről kerülendő, lenézett és megvetett nézeteiket, sikerrel hitetik el magukról, hogy őszinték. „Ő az, aki ki meri mondani az igazságot azokról a dolgokról, amelyeket a többiek kerülnek.”- ugye ismerős ez a mondat? Jussanak csak eszünkbe elméleteik a védőoltásokról, a chipekről, az orosz-ukrán háborúról, a gender-elméletről, az Úz-völgyi temetőről, a kisebbségi jogokról stb. Hajmeresztőek. És mégis, szép lassan ezek a politikusok teret hódítottak, bekerültek a parlamentbe, fontos közméltósági tisztségeket tölthetnek be és mi meg csak vakarjuk a fejünket, hogy hát ez ugyan hogy történhetett meg?
Hát így. Mert ennyire megvezethetőek vagyunk, még egy ilyen poligráf vizsgálatos bohóckodás is őszinte elismerést vált ki a tömegekből. Mert vannak, akik tényleg elhiszik, hogy ez valódi átláthatóságot biztosít. Nos, ha igen, akkor nekem is lenne három kérdésem, kedves George
Simion:
– Előfordult-e már, hogy a saját érdekeit helyezte előtérbe a közérdekkel szemben?
– Mit gondol, a kisebbségi csoportok hasznos tagjai-e a társadalomnak?
– Próbált-e valaha trükközni az adóbevallással?
A Simion válaszait és az Önök figyelmét köszöni Kovács Orsolya.