Miről mesél a gyalui várkastély?
Barazsuly Viktória Adrienn művészettörténésszel sétáltunk a felújított Rákóczi-Bánffy kastély udvarán Gyaluban.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2024 május 20, 15:54
A hivatalos átadás másnapján, szombaton a rádiós csapat is részt vett a családi piknikkel egybekötött nyílt napon, ahol Barazsuly Viktória Adrienn művészettörténész magyar és román nyelvű vezetett sétákat tartott.
Hallgatóink mondhatni különleges vezetésben részesülhettek, akár úgy is, hogy otthonról követték a gyalui eseményeket. Viki ugyanis adott pillanatban kollégáink kérdéseire válaszolt, a rá jellemző alapossággal, felkészülten, kedvesen. Mint mondta, Erdély egyik legnagyobb jelentőségű műemléke esetében szinte mindegyik századból találhat fontos információkat az utókor, kezdve már a római időktől.
A fiatal művészettörténészt egyébként már régebb óta érdekli a gyalui kastély múltja és jelene, az alábbi lejátszóra kattintva pedig már ő folytatja.
Nehéz lenne megmondani ennyi évszázad távlatából, hogy miben gyönyörködött Mátyás király, amikor Gyaluban ebédelt, ez tény, mi is elismerjük! De olyan dallamokat akár hallhatott volna is, amilyent mi most… Ottlétünk során a Héttorony Hangászok zenekar tagjaival is találkoztunk, akik 16. és a 17. századi magyar muzsikát játszanak korabeli hangszereken, különböző kódexekben fennmaradt dallamokat felhasználva. Magyar dudán, tekerőn, kobozon, lantokon és ütőhangszereken játszanak, ezek közül Bella Péter a tekerőt hozta magával a rádióba.
Abbahagytuk az imént a sétánkat Barazsuly Viktóriával, most viszont folytatjuk. Merthogy arra is rákérdeztünk, hogy a felújítás során vajon milyen mértékben maradtak meg a kastély belső tereiben a különböző falfestések, vagy ez a része hogyan is változott?
Sétáló rádiósok: P. Kristály Bea és Ferencz Zsolt