Adómentesség felújítás idejére műemléképületek tulajdonosainak
Ennek fontosságáról Furu Árpád műemlékvédelmi szakmérnökkel beszélgettünk.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2024 május 22, 14:14
A történelmi, régészeti vagy építészeti műemléknek minősülő épületek tulajdonosai mentesülnek az ingatlanadó kifizetése alól az épület felújításának ideje alatt. Erről döntő házként szavazott kedden a képviselőház. A jogszabály előírásai 2025. január elsejétől lépnek életbe.
Miért fontos az adómentesség bármely formája egy műemléképület esetében?
Furu Árpád műemlékvédelmi szakmérnök rádiónknak elmondta: egy műemlék társadalmi többletértéket jelent. Ezért teljesen egyértelmű, hogy a mindenkori hatóságoknak, az államnak a költségvetés tételeiből szánnia kell a műemléképületek helyreállítására. Lehetnek adókedvezmények, a részleges, vagy teljes adómentességek bizonyos kategóriában.
Kolozsváron van egy erre vonatkozó érdekes példa, amely az adómentesség hatékonyságát is mutatja: Mátyás király szülőházáról van szó. Mátyás királyként adómentességet biztosított a szülőháza tulajdonosának, mindaddig, ameddig a ház épségben fennáll. Így az adómentesség, ez a ház mindenkori tulajdonosának érdeke volt. Számos per zajlott le a város és a háztulajdonosok között, de az eredmény egyértelmű, Mátyás szülőháza ma is áll – idézte fel a szakember.
Furu Árpád kiemelte, a műemléki státus megszorításokkal, többletkötelezettségekkel is jár. A helyreállítás is sokszor pontosan a műemléki státus miatt költségesebb, mint más épületek esetében. A felújítás folyamatának hosszúsága, bár elsősorban anyagi okoktól függ, műszaki és kutatási szempontok is befolyásolják. A műemlék helyreállítása során ugyanis régészeti és egyéb művészettörténeti értékek is általában felszínre kerülnek.
Furu Árpád ugyanakkor kijelentette, örülne, ha nem csak a felújítás ideje alatt biztosítana az állam adókedvezményeket.
Riporter: Forrai Szerénke