Sajtóklub: Irak és Kurdisztán „testközelből”
Kiss Olivér világutazó újságíró úgy véli: élete legmeghatározóbb élménye volt iraki utazása.
2024 június 4, 10:19“Mindenki óva intett attól, hogy politikáról és vallásról beszéljek, vagy hogy ránézzek az iraki nőkre… A Kurdisztán régióban található Erbil városa mellett lévő amerikai katonai támaszpontot a gázai helyzet miatt folyamatosan dróntámadások érték, emiatt pedig a légikikötőt órákra vagy napokra lezárták… Az egyetlen dolog, amivel nem számoltam teljes mértékben: a gázai konfliktus okozta kiszámíthatatlan helyzet.”
A jó értelemben megszállott világutazó-újságíró, Kiss Olivér, a Szabadság napilap szerkesztője áprilisban Irakban, Kurdisztánban (a Kurd Autonóm Tartományban) és Kuvaitban járt. A nem éppen veszélytelen vállalkozást „tetézte” azzal, hogy ezúttal egyedül utazott. S természetesen most is helybélieknél szállt meg, vérbeli „kanapészörfölőként”. Hiszen számára nem a luxusszállodák és az idegenvezetős turizmus, hanem a valódi, testközelből megélt élet az élmények forrása. S bár sok arab országban járt már, meglepetések most is érték, nem is akármilyenek, némelyik valóságos kulturális sokknak is beillett.
“Egyik diplomata, aki ismeri utazási stílusomat, kimondta: úgy érzi, ezúttal túlfeszítem a húrt. Ez nagyon elgondolkodtatott. Mások attól tartottak, hogy Irakban el- és kirabolnak, túszul ejtenek, kiműtik az egyik vesémet… Irakban nem a luxuskocsi vagy a kacsalábon forgó palota a státuszszimbólum, hanem a lakást, a házat megtisztelő vendég.”
A lejátszóra kattintva a június 3-i, hétfő délutáni 55 perces élő műsor szerkesztett, kissé rövidített változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István