A Babasha feat. Coldplay össznemzeti füttykoncertről
Az interneten mostantól örökre fellelhetőek lesznek olyan, korábban valószínűtlennek tűnő szalagcímek, mint az, hogy Kattints ide, hogy megtudd, mi a véleménye Chris Martinnak Babasháról!
2024 június 14, 12:35Mostanra gondolom, majdnem mindenki hallott a Coldplay-cirkuszról, azaz arról, hogy a brit banda szerdai bukaresti koncertjén fellépett velük egy fiatal manele-énekes, akit a közönség annak rendje s módja szerint kifütyült és lehurrogott. Aztán a csütörtöki koncerten már állva tapsolt. No de lássuk, mi történt közben.
Egyáltalán, hogy került Babasha, a 22 éves bákói énekes a poszt-britpop szupersztárok koncertjére? Úgy, hogy meghívták, egy-két nappal a koncert előtt. Miért őt? Mert jelenleg az ő dala az első számú „trending” videó a YouTube-on. Hogy milyen mélyebb, vagy éppen még sekélyesebb szándékai voltak a Coldplay turnémenedzsmentjének, azt nem tudhatjuk. Mindenesetre, a szerdai koncert után már nemcsak a YouTube-on, és nemcsak a manelehallgatók körében lett trending, hanem minden közösségimédia-felületen és a sajtóban is.
A füttykoncertre számtalan reakció érkezett, sokak szerint rasszista pillanat volt, Babasha etnikumának szólt. Ezzel szemben Lucian Mîndruță újságíró, és bátran mondhatjuk, hogy influenszer, azt írta az esetről, hogy a fütty nem a roma kisebbségnek, és még nem is a manele zenének szólt, hanem a zene úgymond szokványos közösségének. Akik hajnalig bömböltetik, és nem húzzák le, ha megkéred. Igen, csakhogy ez ugyanolyan sztereotípia, mint az összes többi. Például nálunk a negyedben sokkal inkább találkozom a piros lámpánál földremegtetően tüctücölő autóval, vagy hajnalig bömböltetett elektronikus zenével, mint manelével, ez leírja az összes EDM-rajongót?
Sokkal érdekesebb Adi Despot, a Vita de Vie frontemberének a megnyilvánulása. Ő is a zenefogyasztó közönségről ír, csak a Coldplayéről. Az úgymond korporatista, avagy a multinacionális cégeknek dolgozó középosztálynak üzeni, hogy ez a YouTube-trendek és a nézettséghajhászás következménye. A Coldplay közönségének sznobizmusával még csak-csak egyetértek, amúgy mondjuk a keményebb rock kedvelőinek sznob része pont a Coldplayt is nyálas popzenének tartja és lehet, hogy ki is fütyülné. 2020-ban, a legszigorúbb lezárások közepette, amikor mindenki otthonról énekelt, de veszélyes linkek is terjedtek a közösségi médiában, láttam egy olyan bejegyzést, hogy „Vigyázat! Kering egy link, amely azt ígéri, hogy ha rákattintasz, láthatod Chris Martint, a Coldplay frontemberét a nappalijában zenélni. Ne kattints, mert átvisz egy oldalra, ahol láthatod Chris Martint a nappalijában zenélni!” Szóval, nem osztatlan a sikere a Coldplaynek sem, ennél a vicces posztnál komolyabb kritikákat is kaptak már fennállásuk 24 éve alatt.
Azt viszont kétlem, hogy az egyik legsikeresebb nagy-britanniai együttesnek trendhajhászásra lenne szüksége. Hiszen az idei bukaresti koncertekre tavaly nyáron rekordidő alatt fogytak el a jegyek, a Music of the Spheres turné meg a második legtöbbet kaszáló Taylor Swift Eras turnéja után. Nem, a valódi okot egyelőre nem tudjuk, nem is hiszem, hogy kiderül.
A második koncerten fordult a kocka: az előző napi füttyparádéból állva tapsolás lett, persze nem véletlenül. Chris Martin ismét felkonferálta Babashát, és kijelentette, hogy akkor tessék, van öt percetek lehurrogni. Ki merte volna ezek után? Florin Negruțiu írja a republica.ro felületén, hogy mesteri manipulációnak lehettünk tanúi a Coldplay-frontember részéről, és hát ez igaz is, bár inkább profi válságmenedzsmentnek és -kommunikációnak mondanám.
Tanulságot kellene itt levonni, de nem vállalkozom erre. Inkább csak annyit jegyeznék meg, hogy az esetnek a legviccesebb hozadéka, hogy az interneten mostantól örökre fellelhetőek lesznek olyan, korábban valószínűtlennek tűnő szalagcímek, mint az, hogy Kattints ide, hogy megtudd, mi a véleménye Chris Martinnak Babasháról!