Érzelmes-értelmes utakon múltban és jelenben, új könyvek segítségével
Egy csokornyi beszélgetést hoztunk Önöknek a 13. Kolozsvári Ünnepi Könyvhétről.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2024 július 5, 14:33
A 13. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét minden eddiginél gazdagabb kínálattal fordult az érdeklődők felé.
Az esemény négy napja alatt több helyszínen mutatkoztak be a kiadók új, vagy a közelmúltban megjelentetett kiadványaikkal. A Vallásszabadság Háza történelmi kisugárzású terében ennek megfelelően elsősorban e témakörhöz kötődő kiadványokat ismertettek, ami nem jelentette azt, hogy ne kerültek volna terítékre más, például a színház, a mítoszok vagy az emberi spiritualitás és életvitel világát felvonultató munkák is.
László Tibor ott készült interjúi kedvcsinálóként szeretnének hatni e területek rajongóinak az olvasáshoz. Alább nyolc különböző témakörben készült beszélgetést hallhatnak – görgessék végig mind!
Trianon-enciklopédia: világos, de nem egysíkú magyarázatok
„A Trianon enciklopédia szerzőiként és szerkesztőiként egy olyan kézikönyvet szeretnénk átnyújtani a közönségnek, amely a tényanyagra koncentrálva segít tájékozódni, eligazodni a történelmi folyamatok és különféle értelmezéseik között. Abban bízunk, hogy a mai magyar történeti kutatás élvonalát képviselő kötet megtalálja az utat olvasói, elsősorban a történelemtanárok, egyetemisták felé, és összefogott, világos, de nem egysíkú magyarázatokkal segítheti azokat, akiket érdekelnek a magyar történelem ezen tragikus évei. Trianon megismerésében – akár tetszik, akár nem – a rációé a főszerep, csak ennek segítségével tudjuk feldolgozni az évszázada történt, de napjainkra is kiható eseményeket.”
Ablonczy Balázs, Hatos Pál és Zahorán Csaba jelen voltak a kötet bemutatóján:
A 20. század, Kis János kalauzolásával
„A konyhakocsik környékén augusztus elején nem honolt békesség. Tiszti ellenőrzést vártak. Jöttek is a dandárparancsnokságról, József és Frigyes főherceg. Kis János ekkor látta őket a legközelebbről. Megvizsgálták a kisikált edényeket, lemosott, kisúrolt kocsikat, és persze a lovakat, azokat valódi szakértő szemmel. Közben bólogatva dicsérték az ezredet. Ezek a vitéz magyarok, akikről őfelsége is szívesen hall. Nem sok húszéves akadt a népfelkelő konyhai személyzet soraiban, csak az néhány a harmadik zászlóaljból, eltűnve hadtápos katonák százai között. József főherceg végigmérte Kis Jánost. Bólintott. A bólintás volt a szokása.”
Ezzel a jellemző idézettel ajánlják az olvasó figyelmébe Horváth László Imrének a Cser kiadó által 2024-ben kiadott regényét, amely a főhős, Kiss János egyéni sorsán keresztül hozza kézzelfogható közelségbe a huszadik század nagy történelmi eseményeit.
Bővülő Művelődés-enciklopédia
A Művelődés című közművelődési folyóirat megalapításának 75. évfordulója alkalmából tavaly indították útjára a négykötetes Művelődés-enciklopédiát. A tavalyi Kolozsvári Magyar Napok keretében az érdeklődők megismerkedhettek két kötettel. Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten pedig kézbe vehettek újabb két kötetet.
Az immár teljessé vált sorozattal kapcsolatban faggattuk Benkő Leventét, a Művelődés főszerkesztőjét.
Hatházi András a színészetről
„Én eddig jutottam a színészetben. Néha mintha körbe járnék. De nagyon jó, hogy még nem érkeztem meg” – írja Hatházi András A semmitmondó szöveg című a Kolozsvári Egyetemi Kiadó gondozásában megjelent kötetében, amelyben a mai színházi ember kérdésfeltevései és válaszkísérletei által vezeti el az olvasót a színház világának örök kételyei és megújulási törekvései közé. A 13. Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten is bemutatott kötetről kérdeztük a szerzőt.
Prikulicsok és egyéb „magyar rémek”
Csodaszarvas, turul, bányarém, markoláb, garabonciás vagy prikulics. Ikonikus alakok a magyar mese- és mondavilágból vagy azokból a rémtörténetekből, amelyekkel dédszüleink ijesztgették a rosszalkodó gyerekeket. Ezeket a lényeket gyűjti össze a Bestiarium Hungaricum, amely első ízben kísérli meg áttekinteni a magyar népi kultúra vonatkozó hagyományait, bemutatva annak legjellemzőbb szegmenseit. Az album 31 fejezete megannyi külön világ, sajátos, hiedelmekkel átszőtt népköltészeti univerzum.
A könyvet a 13. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét keretében is bemutatták. Ezt követően készítettünk beszélgetést annak egyik illusztrátorával, P. Szathmáry Istvánnal.
Évtizedekig a levéltár és az EME szolgálatában
Születésének 100. évfordulója alkalmából 2022-ben tudományos konferenciával emlékeztek meg az Erdélyi Múzeum-Egyesület és a Román Nemzeti Levéltár Kolozs Megyei Levéltára szervezésében Kiss András romániai magyar levéltáros, történész és jogtörténész személyiségéről és munkásságáról, aki három és fél évtizeden keresztül a Kolozsvári Állami Levéltárnak, majd az Erdélyi Múzeum-Egyesület újraindulását követő két évtizedének volt meghatározó alakja. A konferencián elhangzott előadások képezték az alapját annak az emlékkönyvnek amelyet az EME adott ki.
Erről a 13. Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten bemutatott kötetről nyilatkozott rádíónknak két szerkesztője, Pakó László és Flóra Ágnes.
Addiktológus a Könyvhéten
Dr. David R. Hawkins Elmélkedések a spirituális igazságról és a megvilágosodásról című kötetét is bemutatták a 13. Kolozsvári Ünnepi könyvhét keretében.
„Ez a kötet Hawkins doktor tanításainak egyedi és csodálatos forrása. A szerző egyik legendás hangfelvételének átdolgozásával készült, így az olvasóban a szóbeli előadásainak hangulatát idézi fel. Elképzelhetjük, amint ott ülünk a közönség soraiban: látjuk és halljuk őt, nevetünk és befogadjuk az üzenetét” – olvasható többek között a jeles pszichiáter, addiktológus és terapeuta írásairól és munkásságáról. Ezt a könyvbemutatón Rácz Attila ismertette aki rádiónknak is nyilatkozott.
Két erdélyi óriás
A Kós-Bánffy, Bánffy-Kós Emlékkönyv bemutatójára is sor került a 13. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét keretében. Az erdélyiség kultúrájának, politikai és közéletének két egymást támogató és kiegészítő óriásának szentelt a Tinta kiadó által megjelentetett kötet bemutatóját követően kértük mikrofon elé annak szerkesztőjét, a témát immár három évtizede kutató, Szebeni Zsuzsát.
Fotók: Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, Vallásszabadság Háza