Göröngyös úti iskolától a Pantheráig és tovább – könyvheti találkozás Kertész Erzsivel
A kortárs gyermek- és ifjúsági irodalom egyik méltán népszerű szerzője, a HUBBY-díjas Kertész Erzsi író is vendége volt idén a Kolozsvári Ünnepi Könyvhétnek. Többen kérdezgettük.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2024 augusztus 7, 13:19
Kertész Erzsi sokáig munka- és szervezetpszichológusként dolgozott, a meseírással gyermekei születése után kezdett el foglalkozni, elmondása szerint amolyan hirtelen sugallatra. Egy-két évesek voltak a fiai, amikor belevágott ebbe a nagy kalandba, egy meserészletet pedig el is küldött néhány kiadónak. Néhány nap múlva aztán érkezett a visszajelzés, hogy érdekesnek találják, és várják a folytatást.
Első kötete, a kicsit humoros, kicsit abszurd meseregény, a Labirintó egy hajósról szól, akinek az utasokat egy szigetre kell eljuttatnia. A kötet 2012-ben jelent meg a Cerkabella Kiadónál, majd ezt egyre-másra követték újabbak: egy tanulságos és szívfacsaróan kacagtató, párválasztós lovagmese, a Dalia és Dália, az Állat KávéZoo, és hogy merjünk nemet is mondani: a NEM mese, amely a 2015-ös Aranyvackor-pályázaton elnyerte a zsűri 2. díját és a Pagony különdíját.
2016-ban indult hódító útjára Kertész Erzsi két könyvsorozata. Az egyik a Göröngyös úti iskola, amelyet a szerző azoknak ajánl, „akik azt hiszik, hogy az alsó tagozatosok élete csupa derű és szivárványos szappanbuborék”. A másik sorozat kalandregény a javából, amelyet a magyar könyvpiac egyik legkedveltebb és legkülönlegesebb ifjúsági regényfolyamának is mondanak, ez a Panthera.
Ezekről is szót ejtettünk a szerzővel beszélgetve a 13. Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten – Ferencz Zsolt segítségére volt ebben Tompa Krisztina és Vásárhelyi Dorottya (előbbi nemsokára nyolcadikos lesz, utóbbi pedig harmadikos). Az ebből készült összeállítás meghallgatható a lejátszóra kattintva.