Énkeresés székelységen innen és túl, no
Figyelem: illuzióromboló történet következik! Mit jelent a 21. században székelynek lenni? Hogyan látja ezt egy városról falura költöző fiatal? Zsidó Ferenc A fák magukhoz húzzák az esőt című könyvéről beszélgettünk a Kontűrben.
Szerkesztő: kristalybea, 2024 augusztus 14, 14:47
Idén jelent meg a Gutenberg Kiadó gondozásában, Zsidó Ferenc A fák magukhoz húzzák az esőt című regénye. A szerző könyvében a modernkori székelységről ír, nagyjából tíz évvel ezelőttre repít vissza bennünket a történet, és bár a bemutatott útvégi, elnéptelenedett település, amelyet megismerhetünk, nem létezik, a vázolt helyzetek nagyon is valóságosak.
Anti, a regény főszereplője egyfajta antihős – vallja már rögtön a könyv fülszövege is. Megelégelve városi mindennapjait kiköltözik nagyapja örökébe, hogy végre igazi székely életet éljen. De mit jelent az igazi székelység? Hogyan látja egy városi fiatal? Miként alakul át egy nemzet karakterisztikája?
Zsidó Ferenc könyve a szerző elmondása szerint földhözragadt, realista módon mutatja be napjaink székelységének dilemmáit. Nem hiányzik belőle a humor, a szerző sokszor beszélteti szereplőit, a rövid darabos párbeszédek során, sajátos nyelvi humort vázolva fel. A történet szerint Anti egy sokszor fájdalmas beavatási szertartáson esik át, és hogy igazi székellyé válik-e, befogadja-e a falusi közösség, az kérdéses.
Bár a könyv főszereplője Anti, megtörténhet, hogy az olvasó hamarabb szereti meg szomszédját, Biró Jánost, az öreg székelyt, aki sokszor kétértelmű bölcsességeivel vezetgeti a városi ficsúrt. Az ő szálán keresztül pedig egy másik jelentést kérdést is boncolgat a szerző: mi történik az elnéptelenedő falvak öregjeivel?
Zsidó Ferenccel a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten találkozhatott a közönség, ekkor beszélgettünk vele.
Összeállította: P. Kristály Bea