Tanúságtétel, amelyet Európa térképén is jegyeznek
Szombaton adták át az Europa Nostra-díjat a Szent Mihály-templomban.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2024 augusztus 19, 08:23
Ünnepélyes keretek között adták át a kolozsvári Szent Mihály-templom Europa Nostra-díját. A szervezet 1978 óta díjazza a műemlék-helyreállításokat.
A szombat délután tartott gálaműsoron a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar énekelt, az Europa Nostra-díjat, plakett formájában, a templom külső falán helyezték el. A rangos elismerést május végén ítélték oda a felújított Szent Mihály-templomnak, amelyen 2016 és 2022 között átfogó restaurálási munkálatokat végeztek. Az Europa Nostra-díjról döntő bizottság szerint a templomon végzett munka példaként szolgál a régióban és jól illeszkedik az Európai Unió által támogatott minőségi elvekhez is.
A templomi ünnepségen az Europa Nostra bizottság igazgatótanácsának tagja, Graham Bell beszédében kijelentette: a Kolozsvár főterén álló templom egyedülálló, és felújítása egész Európában inspiráló. A díj 40 ország elismerése, hiszen a projekt egyetemes értékek megőrzéséről szól, célja megjeleníteni a történelmi és a mai Európa közötti kapcsolatot. Mint mondta, a kolozsvári templom épülete „tanúságtétel”, számos nemzedék keze nyomát őrzi.
A Szent Mihály-templom plébánosa, László Attila beszédében úgy fogalmazott: a templom „minden múlandósága ellenére egyre inkább emlékeztet a Mindenhatóra”. Örömének adott hangot, hogy már „Európa térképén is jegyzik”. Közölte, hogy a turisták előtt megnyitott istenházát több mint 70 ezren látogatták meg, ami szavai szerint igazolja, hogy „a kemény, becsületes munkának volt értelme”.
A felújítási projektet Makay Dorottya és Maksay Ádám tervezőmérnökök ismertették a kutatói, tervezői, felújítási csapat képviseletében, aláhúzva, hogy rendkívül összetett és kihívásokkal teli munka volt, amelynek során a legkorszerűbb technológiákat ötvözték a hagyományos módszerekkel. Közölték: az Europa Nostra-díj nem csak a szakemberek munkáját ismeri el, hanem mindenkiét, aki hisz abban, hogy a kulturális örökség őrzése közös felelősség.
A templom az európai gótikus épített örökség kiemelkedő példája, az Európai Unió, a magyar és a román állam támogatásával újították fel. Építése a 14. század második felében kezdődött. Kolozsváron korábban az egykori unitárius püspöki rezidencia, a jelenleg kulturális központként működő Vallásszabadság Háza részesült Európai Örökség Díjban 2022-ben.
A Szent Mihály-templomot az Europa Nostra közönségdíjára is jelölték. Erre szeptember 22-ig lehet szavazni, a háromlépcsős, online voksolás újabb támogatáshoz juttathatja a már díjazott műemlékeket.
Birtalan Albert összeállítása