Természetvisszaállítási törvény – „benne van a pakliban, hogy kudarc lesz”
A Zöld Erdély Egyesület elnökével, Kovács Csongorral beszélgettünk az új EU-s jogszabályról.
Szerkesztő: Sebők Tímea, 2024 augusztus 21, 11:43
Vasárnap lépett életbe az Európai Unió élőhelyek természetes állapotának visszaállítását célzó jogszabálya – jelentette be az Európai Bizottság.
A jogszabály értelmében a tagállamoknak olyan helyreállítási intézkedéseket kell bevezetnie, hogy 2030-ig megvalósuljon az EU szárazföldi és tengeri területei legalább 20 százalékának, 2050-ig pedig az összes, rossz állapotban lévő ökoszisztémáinak a helyreállítása. A rendelkezés célja az éghajlatváltozásnak és a természeti katasztrófák hatásainak a mérséklése, segítségével pedig az EU hatékonyabban teljesítheti nemzetközi környezetvédelmi kötelezettségvállalásait, a többi között az európai természet helyreállítását.
A jogszabály elfogadását heves viták előzték meg, és végül csak kis többséggel sikerült elfogadni, sokan ugyanis attól tartanak, hogy az intézkedések nehéz helyzetbe hozzák a mezőgazdászokat. Ezzel az aggállyal kapcsolatban az Európai Bizottság kiemelte: a tagállamok maguk dönthetik el, mely konkrét intézkedéseket kívánják bevezetni saját területeiken. Az EU adatai szerint az unióban lévő természeti területek mintegy 80 százaléka rossz állapotban van, a méh- és lepkefajok 10 százalékát pedig a kihalás veszélye fenyegeti.
„Nagyon rövid határidőket szabtak meg nagy feladatok végrehajtására és benne van a pakliban, hogy ez egy nagy kudarc lesz” – vélekedett a jogszabályban foglaltakról a Zöld Erdély Egyesület elnöke, Kovács Csongor.
Riporter: Orbán Szabolcs